Skip to main content

Co najbardziej opłaca się sprzedawać do skupu złomu?

Skupy złomu oferują możliwość zdobycia dodatkowych środków finansowych, poprzez sprzedanie zbędnych rzeczy metalowych. Zamiast wyrzucać stary sprzęt zawierający metalowe części lub odpady metalowe powstałe podczas remontu, warto zawieźć je na skup złomu, by odzyskać część pieniędzy. Jakie rzeczy przyjmują skupy i co jest cenione najbardziej?

Co warto sprzedać w skupie złomu?

Co można sprzedać w skupie złomu?

Decydując się na sprzedanie zbędnych przedmiotów w skupie złomu, warto wiedzieć, co skupy przyjmują. Praktycznie wszystkie przyjmują wszystkie formy złomu stalowego, dzielonego na złom wsadowy (nadający się do bezpośredniego użycia w piecu hutniczym) oraz złom niewsadowy (potrzebujący obróbki, zanim zostanie przetopiony). Skupy takie jak skup złomu i surowców wtórnych Maków Mazowiecki, przyjmują również metale kolorowe, na które jest aktualnie bardzo duże zapotrzebowanie. Do skupowanych metali kolorowych zaliczają się:

 • miedź,
 • mosiądz,
 • ołów,
 • aluminium,
 • tytan,
 • cynk,
 • cyna.

Inną kategorię stanowi też złom żeliwny, który dzieli się kolorystycznie na maszynowe żeliwo ciemne oraz handlowe żeliwo białe.

Jaki złom jest najdroższy w skupie?

Najwyższe ceny na skupach osiągają zazwyczaj wszelkie metale kolorowe. Związane jest to z dużym zapotrzebowaniem na nie w hutach. Największą wartość spośród najpopularniejszych metali kolorowych osiąga zazwyczaj czysta miedź, ponieważ ma ona wiele zastosowań i jest pożądana w przemyśle.

Dobre ceny oferowane są również za mosiądz, będący również popularnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle. Opłacalnym do sprzedaży metalem jest też z pewnością żeliwo, które znane jest ze swojej wagi, a jednocześnie oferowane są za nie przyzwoite ceny w skupie złomu.

Za jakie metale jest najwyższa cena w skupie złomu?

O czym warto pamiętać przed wizytą w skupie złomu?

Przede wszystkim należy zapamiętać, czego na złomie się nie przyjmuje. Ze skupu wyłączone są:

 • znaki drogowe,
 • elementy torów i trakcji kolejowej,
 • pokrywy studzienek kanalizacyjnych,
 • części infrastruktury budowlanej.

Podczas sprzedawania złomu w skupie, należy okazać swój dowód osobisty, ponieważ każda sprzedaż jest ewidencjonowana imiennie. Jest to zabezpieczenie skupu na wypadek, gdy sprzedany zostanie złom ukradziony. By zapewnić sobie dużo wyższą wartość sprzedawanego złomu, warto samodzielnie go posortować. Sprzedając całe urządzenie, cena jest wyliczana zależnie od najtańszego elementu. Wystarczy chwila pracy, by rozebrać je na części i odseparować miedź i aluminium od stali, by uzyskać dużo lepszą cenę.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku przewodów miedzianych. Sprzedając je w izolacji, otrzymuje się znacznie niższą cenę. Jeśli izolacja jest możliwa do samodzielnego zdjęcia, warto poświęcić chwilę na zrobienie tego, by otrzymać cenę za czysty przewód miedziany, która jest wyjątkowo atrakcyjna. Warto również sprawdzić oferty kilku skupów złomu w okolicy, ponieważ ceny skupu mogą się między nimi znacząco różnić, co przy sprzedaży większej ilości złomu może mieć duże znaczenie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 3 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 5 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...