Eustoma wielkokwiatowa - sprawdź, jak o nią dbać

Eustoma wielokwiatowa to roślina o delikatnych płatkach, przypominająca wyglądem róże. Ma bardziej dzwonkowate płatki niż maki. Bardzo popularna jako element bukietów ślubnych i dekoracji sal weselnych. Do niedawna spotykana tylko jako kwiat cięty, obecnie można ją kupić również jako sadzonkę i uprawiać w ogrodzie lub na balkonie.

eustoma wielkokwiatowa

Eustoma wielkokwiatowa (eustoma grandiflorum).

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus), nazywana jest również goryczką ze względu na przynależność do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). W środowisku naturalnym rośnie na obszarze południowym Stanów Zjednoczonych, na Karaibach, w Meksyku i na północnym terenie Ameryki Południowej. Eustoma w środowisku naturalnym rośnie głównie na łąkach i preriach. Eustoma wielokwiatowa osiąga wysokość od 15 do 60 centymetrów. Liście mają soczysty odcień zieleni, kwiaty przybierają formę lejkowatą i rosną na prostych, długich łodygach.

Sadzonki eustomy hodowanej w doniczkach charakteryzują się wieloma rozgałęzieniami łodyg na, których osadzone są kwiatostany o różnych barwach. Eustoma przybiera barwy od wszelkich odcieni różu, fioletu poprzez biel i błękit, a czasem zdarzają się kwiaty o zabarwieniu żółtym i krwistoczerwonym. Niektóre odmiany są dwukolorowe. Sadzonka eustomy w doniczce jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Niestety jest mało odporna na niskie temperatury.

Nazwa wywodzi się z języka greckiego. Przedrostek eu oznacza dobry, przyjemny zaś końcówka - stomia oznacza usta. Dosłowne tłumaczenie to (mająca) przyjemne usta.

Uprawa Eustomy w doniczce

Eustoma wielokwiatowa to piękny i elegancki kwiat, który niestety jest dość trudny w uprawie. Pielęgnacja wymaga pewnego doświadczenia. Nasiona eustomy wysiewa się na powierzchni ziemi, nie zakopuje się ich. Następnie należy regularnie zraszać je delikatną mgiełką wodną. Uprawa zalecana jest na żyznych i dobrze przepuszczalnych glebach. W naszym klimacie wysiew bezpośrednio do gleby ze względu na klimat jest niemożliwy, ten proces należy rozpoczynać w szklarni. Eustoma lubi jasne, słoneczne stanowiska lub miejsca w lekkim cieniu. Najlepiej wzrasta w temperaturze od 18 do 21 stopni Celsjusza. Ze względu na swoje preferencje najlepiej uprawiać ją na słonecznym parapecie, a latem na balkonie lub tarasie. Sadzonki eustomy nie lubią nadmiernej wilgoci, może ona skutkować chorobami grzybicznymi.

Eustoma uprawiana na zewnątrz w ogrodzie zaczyna kwitnienie wczesnym latem, warto regularnie obcinać przekwitłe kwiaty i pędy dzięki czemu zakwitnie ponownie we wrześniu. Kwitnienie kończy w okolicach pierwszych przymrozków. Po ścięciu kwiaty są trwałe i stoją w wodzie około dwóch do trzech tygodni. Jeśli zależy nam by kwiaty były dłużej świeże warto pamiętać o zmianie wody i podcinaniu gnijących końcówek.

Charakterystyka kwiatów eustomy

Kwiaty eustomy są filigranowe i delikatne. Łączą w sobie cechy charakterystyczne dla róży, maku i tulipana. Najbardziej znana i najczęściej uprawiana jest odmiana eustomy wielokwiatowej. Wyróżnia się ona pięknym wyglądem, który sprawia, że chętnie wykorzystywana jest do ślubnych kompozycji. Kwiaty mają średnice od 5 do 8 centymetrów i dzwonkowy kształt. Najczęściej występuje w kolorystyce różu i fioletu oraz białym i brzoskwiniowym.