Skip to main content

Jak otworzyć i prowadzić kwiaciarnię? Księgowość w pigułce

Księgowość nie jest łatwą dziedziną wiedzy. Niemniej jednak bez niej nie może funkcjonować żadne przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości czy liczby zatrudnionych pracowników. Księgowanie w dużej firmie wymaga zupełnie innych działań i umiejętności, niż tożsame działania w kwiaciarni, w której na ogół zatrudnionych jest niewiele osób.

Księgowość w kwiaciarni

Księgowość w każdej kwiaciarni opiera się na podstawowych zasadach, do których należą np. prawidłowe przypisanie składników majątku do aktywów oraz pasywów i zachowanie równowagi bilansowej. Bez tego nie może prawidłowo funkcjonować żadna firma. Niemniej jednak w niewielkich przedsiębiorstwach, do których należy zdecydowana większość kwiaciarni, działania takie powierzane są profesjonalistom, zajmującym się tego rodzaju rozliczeniami na co dzień. Usługi takie świadczą wyspecjalizowane biura księgowe, które bardzo często obsługują zarówno duże, jak i niewielkie przedsiębiorstwa, do których należą kwiaciarnie. I tak, Biuro Rachunkowe w Bydgoszczy B&N swoją ofertę opiera na szerokiej wiedzy i dużym doświadczeniu, co jest obietnicą sprawnej i bezproblemowej współpracy. Ta z kolei warunkuje prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa i umożliwia dalszy jego rozwój, bez skupiania się na różnorodnych aspektach, związanych z prowadzeniem księgowości.

Czym się różni księgowość w dużej i małej firmie?

Duże firmy z reguły stawiają na osobny dział, w którym zatrudniony zostaje szereg pracowników, wykwalifikowanych w dziedzinie prowadzenia księgowości. Tutaj bowiem konieczne jest nie tylko dokonywanie rozliczeń z różnymi instytucjami, ale również wystawianie list płac czy dokumentowanie wynagrodzeń. Tego typu działania warto powierzyć pracownikom z odpowiednią wiedzą i doświadczaniem, stwarzając dla nich miejsce pracy i optymalne warunki do działania. Małe firmy z kolei nie prowadzą na ogół osobnego działu księgowości. Funkcję tą przejmują bowiem biura rachunkowe, które za niewielką opłatą prowadzą księgi rachunkowe i odpowiadają za informacje, które się w nich znajdują. Zdejmuje to z właścicieli ciężar odpowiedzialności za rozliczenia z różnego rodzaju instytucjami, do których należy np. Urząd Skarbowy czy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie wykształcenie powinien mieć księgowy?

W teorii wystarczy już szkoła średnia o konkretnym profilu, by móc prowadzić księgowość firmy. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe. W biurach rachunkowych zatrudnione są bowiem osoby, które legitymują się określonymi uprawnieniami, nadawanymi przez Ministra Finansów. Można je nabyć po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego. Nic dziwnego, że osoby takie cieszą się dużym zaufaniem wśród właścicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw. Ci, którzy zastanawiają się nad pracą w księgowości, powinni rozważyć wszystkie aspekty takiego zajęcia i przeanalizować indywidualne predyspozycje do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 3 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 5 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...