Skip to main content

Jak rozmieścić okna w domu?

Podczas projektowanie budynku, jednym z ważniejszych elementów jest rozmieszczenie otworów okiennych tak, aby mieć dobry dostęp do światła naturalnego. Dobrze oświetlone wnętrze to ważny element każdego budynku. Światło wpadające do budynku sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Pozwala ona nam także zaoszczędzić na oświetleniu. Ale chyba najważniejszą rzeczą, jaką daje nam światło wpadające do wnętrza budynku, jest dobre samopoczucie osób w środku. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie dobranie miejsc na okna. Ale jak to zrobić?

 

Drzwi zewnętrzne Bochnia

Jakie okna stosować na poddaszu?

Do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu stworzone zostały specjalne okna dachowe wykonane przez firmę Okna Bochnia OP Invest - Okna PCV, drewniane, dachowe, która kładzie nacisk na jakość i terminowość świadczonych usług. Oczywiście okna dachowe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie źródeł naturalnego światła na poddaszu. Przepisy w polskim prawie regulują kwestię pomieszczeń na poddaszu w taki sposób, że na każde 10m2 musi przypadać 1m2 przeszklenia. Podczas planowania okien na poddaszu należy zadbać o jak największą liczbę źródeł światła. Pozwala to zapewnić odpowiedni dopływ promieni słonecznych, które są również dodatkowym źródłem ogrzewania.

Jaka wielkość okien jest najlepsza?

Wybór wielkości okien, jakie zamontujemy do domu, nie jest prostą rzeczą. Najważniejszymi czynnikami, na jakie trzeba zwrócić uwagę to rozmieszczenie pomieszczeń względem światła słonecznego, wielkość terenu oraz odległość od sąsiada. Duże okna nie sprawdzają się gdy chcemy zachować prywatność, a nasz dom znajduje się w gęstej zabudowie. Inaczej jest gdy mamy dużą działkę i chcemy podziwiać naturę.

Rozmieszczenie okien względem światła słonecznego

Najważniejszą zasadą podczas rozmieszczania okien w domu, jest orientacja pomieszczeń względem stron świata. Pomieszczenia położone na południowej stronie będą najlepiej nasłonecznione, a na północnej najgorzej. Orientacja wschodnia nie jest bardzo narażona na padanie promieni słonecznych. Dobrze się sprawdzi po tej stronie umieszczenie kuchni. Panuje w niej zazwyczaj wysoka temperatura, dlatego zależy nam na tym, by ograniczyć jej nagrzewanie przez padanie słońca. Po wschodniej stronie słońce wschodzi wcześnie, daltego jeżeli ktoś rano wstaje, to może umieścić po tej stronie sypialnie.

Orientacja północna jest najmniej oświetlana w ciągu dnia. Można w niej wiec umieścić pomieszczenia rzadziej używane takie jak np. spiżarnia, pralnia czy łazienka lub zdecydować się na umiejscowienie tam drzwi wejściowych. Ofertę najwyższej jakości drzwi można znaleźć na stronie: https://oknabochnia.pl/drzwi/, gdzie do wyboru są drzwi stalowe, drewniane, aluminiowe orac PCV. Drzwi wejściowe są uważane za wizytówkę domu, dlatego warto dwukrotnie przemyśleć ich wybór. Orientacja zachodnia to dobry wybór na umieszczenie w niej jadalni lub tarasu. Najwięcej słońca pada w niej po południu, więc możemy wtedy śmiało korzystać z jego zalet w tych godzinach. Orientacja południowa jest najdłużej nasłoneczniana. Dzięki temu pomieszczenia w tej części mogą być używane, przy naturalnym świetle przez najdłuższą część dnia. Warto umieścić w tej części więc pokój dziecięcy lub pracownie. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Marcin · 4 miesięcy temu
    To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde z nich umiejscowić. Tak jak jest tutaj wspomniane - warto wziąć pod uwagę nawet to, z której strony domu ma się znajdować okno, żeby określić ile światła jest potrzebne w danym pomieszczeniu.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 2 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 4 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...
Bardzo mi się podoba specyfika domków mobilnych. Jestem świadomy, że dla niektórych może być odstraszające ...