Skip to main content

Jak wygląda praca kominiarza?

Dodaj komentarz

Kominiarz to zawód, z którym wiąże się wiele wiekowych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dobrym przykładem jest, chociażby przesąd, który mówił, że złapanie się za guzik na widok kominiarza to źródło życiowego szczęścia. Oczywiście, to tylko powiedzenia, jednak praca kominiarza po dziś dzień należy do grona bardziej interesujących, a zarazem tajemniczych profesji.

Jak zdobyć zawód kominiarza?

Kim jest kominiarz i czym się zajmuje?

Osoba, która wykonuje pracę w charakterze kominiarza, zajmuje się czyszczeniem i udrażnianiem kominów oraz przewodów spalinowych, czy wentylacyjnych. Na co dzień dba o to, by kominy były drożne, a mieszkańcy lub użytkownicy poszczególnych budynków mieli zapewnione pełne bezpieczeństwo. Można więc powiedzieć, że to dzięki kominiarzom unika się wielu pożarów, czy innych, nieprzyjemnych zdarzeń, chociażby zatruć spalinami. Wiele osób może zawdzięczać swoje zdrowie oraz życie osobom, które wykonują ten trudny zawód.

Kto może zostać kominiarzem?

Droga do objęcia posady kominiarza nie jest łatwa. W zasadzie istnieją dwie metody, które pozwalają zdobyć ten zawód. Pierwszą z nich jest ukończenie specjalistycznej szkoły o profilu kominiarskim. W ramach edukacji uczniowie, a zarazem przyszli kandydaci do objęcia posady kominiarza, odbywają praktyki, podczas których zdobywają wiedzę i umiejętności, konieczne do pracy w zawodzie. Wraz z zakończeniem edukacji mogą przystąpić do egzaminu czeladniczego. Uzyskanie pozytywnego rezultatu uprawnia do pracy w zawodzie kominiarza.

Spokojnie, istnieje również inna droga do zawodu. Uprawnienia kominiarskie można bowiem zdobyć także w ramach praktyk realizowanych u mistrza kominiarstwa. Cały okres edukacji, czyli praktyki trwa trzy lata i również kończy się egzaminem czeladniczym. Warto podkreślić, że usługi kominiarskie może świadczyć wyłącznie osoba, posiadająca stosowne uprawnienia. Przykładem mogą być firmy, takie jak: Usługi kominiarskie Lublin - kominiarz Maciej Cygan, które oferują kompleksową opiekę nad kominami czy przewodami wentylacyjnymi.

Uprawnienia do wykonywania zawodu kominiarza

Jak wygląda egzamin uprawniający do pracy w zawodzie kominiarza?

Końcowym etapem praktyki zawodowej jest egzamin czeladniczy. Całość składa się z dwóch części - sprawdzana jest bowiem zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Każdy egzamin, który dotyczy uprawnień kominiarskich (zarówno czeladniczy, jak i mistrzowski, o którym piszemy w kolejnym akapicie), realizowany jest przez Izby Rzemieślnicze. Uzyskanie pozytywnego rezultatu skutkuje uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu kominiarza i możliwością rozpoczęcia pracy. Podczas procesu edukacji uczniowie przygotowywani są do pytań, które mogą pojawić się na egzaminie. Z tego względu każdy kandydat cechuje się szerokim zakresem wiedzy, nawet w tak niecodziennej tematyce, jak piece i kominki kaflowe, ponieważ praca z tego typu urządzeniami jest codziennością kominiarzy.

Czy po zdobyciu zawodu kominiarza można dalej się kształcić?

Osoby, które uzyskały pozytywny rezultat egzaminu czeladniczego, a tym samym zdobyły uprawnienia do wykonywania zawodu kominiarskiego, nie muszą kończyć na tym etapie swojej edukacji. Po sześciu latach pracy można podejść do egzaminu na mistrza kominiarstwa.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.