Które z roślin doniczkowych najlepiej sprawdzą się w domu?

Kwiaty doniczkowe to nie tylko ozdoba naszego domu, ale też świetny sposób na nawilżenie powietrza. Odpowiednio dobrane rośliny możemy umieścić w każdym pomieszczeniu, jedynym warunkiem, by przetrwały i długo cieszyły oko, jest obecność okna.

kwiaciarnia Szczecin

Jakie rośliny wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Modne rośliny doniczkowe o bujnych liściach i pięknych kwiatach mogą stanowić ciekawy i oryginalny element wystroju wnętrz. Wybór takich roślin można znaleźć na kwiaciarniaismena.pl, a także w sklepie stacjonarnym w Kwiaciarni Ismena przy ulicy Przyjaciół Żołnierza 4 w Szczecinie (tel. 91 814 97 29). Od dłuższego czasu obecność roślin w domu to już nie tylko pojedyncze doniczki ustawione na parapetach czy wiszące na kwietnikach. Najmodniejszym trendem ostatnich lat jest domowa dżungla, czyli cała kolekcja roślin o różnych gatunkach, ciekawych kształtach i kolorach.

Rośliny w salonie

Najlepszym miejscem dla roślinności wydaje się salon, ponieważ jest najbardziej przestronnym pomieszczeniem i możemy w nim ustawić dowolne rośliny, nawet te zajmujące sporo miejsca. Mogą być ustawione kaskadowo w oryginalnych donicach lub podwieszone w makramowych kwietnikach, a im więcej roślin w jednym miejscu, tym przytulniejsze staje się pomieszczenie. Kwiaty równie dobrze poradzą sobie w sypialni, kuchni, czy w łazience. Istotne jest, by dobierać rośliny do warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Rośliny idealne do sypialni

W sypialni, czyli miejscu odpoczynku i wyciszenia, najlepiej sprawdzą się rośliny zielone, nie ustawiajmy tam roślin kwitnących. Dlaczego? Ponieważ duże, kolorowe i często intensywnie kwitnące kwiaty mogą być zbyt drażniące, a niektóre pyłki kwiatowe potrafią uczulać. Zielone rośliny doniczkowe w rozsądnych ilościach nawilżą powietrze, pomogą neutralizować znajdujące się w nim zanieczyszczenia i tym samym ułatwią zasypianie i regenerację.

Rośliny nadające się do kuchni i łazienki

Kuchnia i łazienka to specyficzne pomieszczenia, pełne wilgoci, wysokich temperatur i często pozbawione światła słonecznego i odpowiedniej wentylacji. Pamiętajmy, by wybierać do nich rośliny, które nie wymagają nasłonecznionych miejsc i dobrze czują się w wilgotnym, ciepłym klimacie.

Rodzaje roślin doniczkowych ze względu na wymagania

Wśród roślin wybieranych do domów i mieszkań są przede wszystkim duże okazy, stanowiące idealne tło dla drobniejszych roślin. Sprawdzają się też jako samodzielne ozdoby. Najczęściej wybierane to:

 • fikus/figowiec (smukła, wysoka roślina z pniem, na którym rosną drobne lub duże liście, w zależności od gatunku, ustawiony w odpowiednim miejscu, przy minimalnej pielęgnacji zachwyca swoim wyglądem),
 • filodendron (rozrastająca się roślina o niewielkich liściach w kształcie serca, która świetnie wygląda przy palu lub drabince),
 • begonia plamista (prosta w uprawie roślina o intensywnie zielonych liściach ozdobionych plamkami i bujnych kwiatach w kształcie grona),
 • zakleśń/alokazja (krzewiąca, bujna roślina o podłużnych, ciemnozielonych liściach z żyłkami, uwielbia wysokie temperatury i dużą wilgotność),
 • palma (zielona roślina o bujnych, wachlarzowych liściach, która lubi ciepłe i słoneczne miejsca).

Większym roślinom mogą towarzyszyć mniejsze, równie piękne. W zależności od gatunku posiadają swoje wymagania co do warunków. Tylko zapewnienie tych odpowiednich sprawi, że będą rosły zdrowo i kwitły długo.

Rośliny cieniolubne

Choć rośliny cieniolubne nie przepadają za nadmiarem słońca, to pamiętajmy, aby nie ograniczać im go całkowicie. Cień nie oznacza braku dostępu do światła. Pozbawione go rośliny będą chorować i marnieć, pozwólmy im choć przez chwilę na złapanie kilku promieni słońca. Najpopularniejsze rośliny cieniolubne, które sprawdzą się w domu to:

 • monstera (roślina o dużych, najczęściej dziurawych liściach, czasami posiadająca barwne różnokolorowe plamki),
 • paproć (roślina lasu, lubiąca cień i wilgotne powietrze, ale nie przepadająca za zmianami miejsca, idealnie nawilża powietrze),
 • kalatea (roślina o pionowych, sztywnych i mięsistych liściach z wielobarwnymi smugami, bardzo lubi wilgoć),
 • skrzydłokwiat (bujna roślina ze smukłymi liści i delikatnymi kwiatami, doskonale oczyszcza powietrze),
 • storczyk (podłużne liście i zachwycający, gęsty kwiatostan występujący ogromnej liczbie barw, lubi cień i delikatne, rozproszone światło).

Rośliny światłolubne

Zdecydowana większość roślin domowych woli jasne, nasłonecznione stanowiska i w takich radzi sobie najlepiej. Aby najlepiej zadbać o rośliny, należy wybierać im jasne i ciepłe miejsca, ale też nie pozwolić na spalenie liści bezpośrednim, ostrym słońcem. Najlepiej w jasnych pomieszczeniach sprawdzą się:

 • maranta (rozłożysta roślina o szerokich, matowych liściach ozdobionych plamami, lubi światło, ale najlepiej czuje się w półcieniu),
 • wężownica/sansevieria (oryginalna roślina o długich, pionowych liściach w kształcie szabli, doskonale oczyszcza powietrze),
 • starzec Rowleya (sukulent o długich, wiszących pędach z drobnymi listkami, najlepiej wygląda powieszony),
 • litops (sukulent nazywany "żywym kamieniem", o grubych, wielobarwnych liściach przypominających kamyki),
 • oplątwa (roślina tropikalna, rosnąca na korze drzew, o intensywnie kolorowych kwiatach, może być uprawiana bez ziemi, idealna do kompozycji w szkle).

Piękne rośliny, których wybór z roku na rok jest coraz większy, zapewnią namiastkę ogrodu w każdym, nawet najmniejszym lokum. Dzięki ciekawym doniczkom i osłonkom możemy idealnie wkomponować je w nasze wnętrza. Z kwiaciarnią Ismena można kontaktować się właśnie w sprawie doniczek, osłonek, roślin, ale również w innych sprawach, może na przykład potrzebujesz inspiracji dla siebie lub znajomych w kwestii bukietu ślubnego? Jeśli tak, koniecznie wejdź na https://www.kwiaciarniaismena.pl/blog/4-nietypowe-pomysly-na-bukiety-slubne i zapoznaj się z naszymi propozycjami. A jeśli wolisz pozostać w temacie roślin doniczkowych - życzymy jak najwięcej sukcesów w idealnym ich doborze do domu!