Skip to main content

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu?

Nowy Sącz to miasto, które nie zostało jeszcze do końca odkryte przez turystów. Dlatego też warto wybrać go na cel podróży, odwiedzając najciekawsze miejsca i oglądając tutejsze wystawy muzealne. Co więcej, Nowy Sącz może być również idealną bazą wypadową na górskie szlaki Beskidów i turystyczne spacery po okolicach. Dlaczego jeszcze warto wybrać się do jednego z najstarszych małopolskich miast?

Szlaki turystyczne w Nowym Sączu

Na jakie szlaki wyruszyć z Nowego Sącza?

Nowy Sącz może być idealną bazą wypadową w nieco dalsze, malownicze rejony. Nic dziwnego, że szlaki turystyczne w okolicach Nowego Sącza cieszą się tak dużą popularnością. Jednym z najczęściej uczęszczanych, będzie z pewnością szlak „Zachodni”. Jego długość wynosi ok. 10, 5 km, a na jego przejście trzeba przeznaczyć ok. 3 godzin. Początek szlaku zaczyna się w miejscowości Trzetrzewina, tuż obok przystanku PKS/MPK. Kierując się za czerwonymi oznaczeniami, podążamy najpierw wiejską drogą, a następnie górskimi terenami z widokiem na Kotlinę Sądecką i Beskid. Wybierając ten szlak, warto przystanąć chwilę obok cmentarza, na którym spoczywają żołnierze, którzy polegli w bitwie pod Marcinkowicami w 1914 r. Końcowy etap szlaku to już malownicza delta potoku Smolnik, skąd można wędrować dalej, aż na grzbiet góry Zamczysko.

Ciekawą alternatywą będzie również szlak na Szcząb. Jest on znacznie krótszy, bo liczy sobie zaledwie 2,5 km. Wyruszamy za przystankiem MPK przy drodze Chełmiec-Marcinkowice. Tym razem podążamy jednak szlakiem koloru zielonego. Po początkowej wędrówce lasem czeka nas jeszcze strome podejście, po którym dotrzemy do celu podróży.

Nowy Sącz noclegi

Co zobaczyć w Nowym Sączu?

Będąc w Nowym Sączu, warto odwiedzić przede wszystkim Miasteczko Galicyjskie. Na miejscu możemy zobaczyć codzienność mieszkańców dawnej prowincji austro-węgierskiej monarchii. Znajdują się tutaj m.in. pracownia zegarmistrza i krawca, zakład fotograficzny, dentysta czy fryzjer. Co ważne, są to repliki, choć ich twórcom udało się odzwierciedlić w 100% charakter dawnej zabudowy. Ci, którzy wolą autentyczne budowle, powinni wybrać natomiast Sądecki Park Etnograficzny, określany potocznie mianem skansenu. Obejrzeć tutaj można domostwa Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz kolorowy sektor Cyganów.

Gdzie szukać pozostałości po dziedzictwie kolejowym miasta?

Na uwagę w Nowym Sączu zasługuje niedawno odnowiony dworzec kolejowy. Dziś nie zatrzymuje się tu dużo pociągów, ale w latach świetności przez miasto przejeżdżała spora ilość wagonów. Pozostałością po dziedzictwie kolejowym jest również Dom Robotniczy. Jego historia zaczyna się w XX w., kiedy to w mieście powstało osiedle, zamieszkane przez sądeckich kolejarzy. Z biegiem czasu zauważyli oni brak budynku, który mógłby pełnić rolę centrum życia kulturalnego. Ze składek mieszkańców powstał więc Dom Robotniczy, który przez lata pełnił rolę domu kultury. Dziś znajduje się w nim wyjątkowy hostel. Jego ofertę prześledzić można pod adresem www.zygmuntowska.pl - są to pokoje gościnne Zygmuntowska, znajdujące się na ul. Zygmuntowskiej 17, 33-300 Nowy Sącz (TEL: 690 980 349). Na wskazanej stronie zamieszczono m.in. cennik noclegów. Warto skorzystać z takiej możliwości, by poczuć ducha historii, nocując w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Nowego Sącza.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 3 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 5 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...