Czemu warto podróżować?

Może zastanawiałeś się nad tym czy podróże kształcą naprawdę? Z naukowego punktu widzenia odwiedzanie coraz to nowych miejsc i otwieranie się na nowe kultury zwiększa naszą wrażliwość, empatię, ale również pomaga w zrozumieniu człowieka i jego spuścizny w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Planowanie podróży

Czemu podróże kształcą?

Podróżowanie nie tylko jest formą wypoczynku czy rozrywki, ale, nawet mimowolnie, otwieramy się na obce zwyczaje i tradycje, których nie praktykujemy. Powoduje to nie tylko nowe bodźce i wrażenia, ale również uwrażliwia na emocje i sposób życia drugiego człowieka. Niemiec, którego nasi dziadkowie mogą kojarzyć z okupantem wcale nie musi być złym człowiekiem, a Islandczyk wcale nie musi zajadać się tamtejszym serem 'skyr'. Podróżowanie nie tylko pomaga przełamać stereotypy i tabu dotyczące obcych nam kultur, ale również pomaga nam zrozumieć człowieka jako gatunek.

Różne punkty widzenia

Nie bez powodu człowiek uważany jest za najinteligentniejsze stworzenie na naszej planecie. Nasza inteligencja nie równa się innym gatunkom, a szczególnie nasze rozumienie i postrzeganie uczuć i emocji. Niezależnie od miejsca zamieszkania, Krakowa, Gdańska, Etiopii czy Gwatemali, człowiek przeżywa te same emocje, różnić może się natomiast sposób ich postrzegania i sposoby radzenia sobie z nimi.

Zestaw podróżny

Podróż w nieznane

Czemu warto podróżować nie tylko w miejsca najbardziej oblegane przez turystów, ale również w te mniej uczęszczane? Właśnie po to by zrozumieć siebie i korzystać doświadczenia innych osób i kultur, z którymi nie mamy na co dzień okazji spotkać się w naszym miejscu zamieszkania. Podróżowanie nie tylko poszerza nasze horyzonty na zewnątrz, ale zdecydowanie również nasze horyzonty rozumienia siebie i naszego wnętrza.