Skip to main content

Co czytać w 2024? Top 10 książek fantasy

Współczesny czytelnik ma do wyboru wiele gatunków literackich. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza literatura fantasy, rozwijająca wyobraźnię, pobudzająca kreatywność i pozwalająca choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i codziennej rutyny. Jeśli zastanawiasz się, po którą książkę z tej kategorii warto sięgnąć w 2024 r., mamy dla Ciebie kilka interesujących propozycji!

Jakie nowe książki fantasy opłaca się przeczytać?

Czym jest literatura fantastyczna?

Pod nazwą literatura fantastyczna kryje się gatunek literacki, zawierający w swojej fabule motywy magiczne i nadprzyrodzone wątki, które wpływają na bieg wydarzeń. Niezwykle charakterystyczne są tutaj miejsca, które nie pojawiają się w świecie rzeczywistym oraz bohaterowie, będący jedynie wytworem wyobraźni autora. Jako przykład wato wymienić  słynne elfy czy krasnoludy z dzieł Tolkiena lub Harry'ego Pottera – jednego z przedstawicieli magicznego świata, istniejącego równolegle do znanej nam rzeczywistości.

Książki fantasy pokazują świat, którego nie znamy z doświadczenia i który został wykreowany przez autora. Inspiracją dla twórców często stają się przedchrześcijańskie wierzenia, bajki, mity i przekazywane z pokolenia na pokolenie podania ludowe.

Dlaczego warto czytać książki z gatunku fantasy?

Literatura fantasy już od wielu lat fascynuje czytelników, niezależnie od wieku i zainteresowań. Nic dziwnego, bowiem rozwija ona wyobraźnię, stanowi swoiste remedium na troski dnia codziennego i pozwala choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Wśród innych atutów książek z tego gatunku wymienia się m.in.:

  • pobudzanie kreatywności – to właśnie czytelnik nadaje w swojej wyobraźni kształt i wygląd baśniowym stworom i innym tajemniczym bohaterom,
  • zaskakujące wątki – eliminujące ryzyko nudy w trakcie lektury,
  • możliwość wcielania się w bohaterów – czytając książki z gatunku fantasy możemy choć na chwilę cieszyć się nieśmiertelnością, ponadprzeciętną siłą czy magicznymi zdolnościami.

Literatura fantasty bardzo często odwołuje się także do istotnych wartości moralnych oraz prawd życiowych, z których warto skorzystać, zagłębiając się w lekturze wybranego dzieła.

Czy warto czytać książki fantasy?

Na jakie podgatunki dzieli się literatura fantastyczna?

Literatura fantasy dzieli się na kilka podgatunków, w zależności od poruszanego tematu i klimatu książki. Sporą popularnością cieszą się współcześnie dzieła z kategorii urban fantasy, których akcja rozgrywa się w wielkim mieście i w których magia spotyka się z nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi. Niemniej ważnym podgatunkiem jest również space fantasy, w którym to akcja została przeniesiona do przestrzeni kosmicznej. Wśród wielbicieli gatunku nie brakuje również miłośników klasycznej walki dobra ze złem, toczącej się na kartkach powieści z kategorii heroic fantasy. Mówiąc o literaturze fantasy, nie sposób pominąć również gatunku science fiction, czyli fantastyki naukowej, w której fabuła bazuje w znacznej mierze na realnym świecie, skupiając się np. na futurystycznych technologiach.

Po jakie książki fantasy warto sięgnąć w 2024 roku?

Książki z gatunku fantasy cieszą się nieustającą popularnością, a liczba ich czytelników sukcesywnie wzrasta. Jeśli chcesz zagłębić się w nierzeczywistym świecie i akcji, wykreowanej przez wyobraźnię najlepszych autorów gatunku, koniecznie sięgnij po propozycje z naszego rankingu.

Babel, czyli o konieczności przemocy - najlepsze książki fantasy

1. Babel, czyli o konieczności przemocy

Pod tym nieco kontrowersyjnym tytułem, kryje się fantastyczna opowieść o społeczeństwie, które własnym, często nadludzkim wysiłkiem, budowało Imperium Brytyjskie. Głównym bohaterem jest tutaj Robin, którego głównym zadaniem jest zdobywanie wiedzy i wykorzystanie jej na rzecz Imperium. Jego życie zmienia się jednak diametralnie, gdy musi stoczyć walkę z sumieniem i wyznawanymi do tej pory wartościami.

2. Następca tronu. Opowieść z Elfhame

To pierwszy tom cyklu Elfhame, będącego kontynuacją bestsellerowej trylogii "Okrutny książę – Zły król – Królowa". To opowieść o królestwie, zagrożonym przez mściwe działania zdetronizowanej władczyni z armią wynaturzonych potworów, pochodzących wprost ze świata najczarniejszej magii. Niebezpieczną misję starcia z nimi podejmuje następna tronu, który wraz ze swoją towarzyszką spróbuje ocalić świat elfów przez groźnymi konsekwencjami przegranej walki.

Następca tronu - najlepsza fantastyka 2024
Dom płomienia i cienia - top 10 fantasy

3. Dom płomienia i cienia

"Dom płomienia i cienia" to trzeci tom cyklu "Księżycowe Miasto". Wartka akcja toczy się w równoległym świecie, w którym została uwięziona główna bohaterka. Na pomoc wyrusza Hunt Athlar – znany z licznych tarapatów i opałów, z których udało mu się wyjść obronną ręką. Czy i tym razem uda im się uratować zarówno siebie, jak i świat, w którym żyją ich bliscy? Lektura książki z pewnością dostarczy niemałych wrażeń i emocji!

4. Atlas Śródziemia

Atlas Śródziemia to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości J. R.R. Tolkiena. Sięgając po książkę, czytelnik przenosi się do światów z wyobraźni twórcy, wędrując ścieżkami, przemierzonymi przez odważnych Hobbitów, waleczne krasnoludy i elfy. Atlas zawiera niemalże 100 kolorowych map, dzięki którym można odkryć na nowo najważniejsze miejsca nie tylko ze słynnej trylogii, ale również z Silmarillionia i Hobbita.

Atlas Śródziemia - nowości wydawnicze fantasy 2024
Pokrzywa i kość - najciekawsze książki fantasy

5. Pokrzywa i kość

Pokrzywa i kość to wyjątkowa powieść o odwadze i chęci walki o swój własny los. Marra, jej główna bohaterka, otrzymuje od potężnej czarownicy narzędzia, które mogą odmienić przyszłość jej i najbliższych jej osób. Aby jednak mogło tak się wydarzyć, konieczne będzie wykonanie zadań – z pozoru niemożliwych do zrealizowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto przyjdzie na pomoc dziewczynie, koniecznie sięgnij po książkę wybitnego autora fantastyki.

6. Żmija i skrzydła nocy

Książka to początek wyjątkowego cyklu "Królestwo Nyaxii", stworzonego w gatunku fantasy i science fiction. Jej główną bohaterką jest adoptowana córka króla wampirów, która zostaje zmuszona do udziału w turnieju. Jego organizatorem jest nie byle kto, bo sama bogini śmierci. Czy Oraya wygra najważniejsze starcie i pokona najokrutniejszych wojowników, stając do walki obok tajemniczego rywala?

Żmija i skrzydła nocy - ranking książek fantasy
Fourth wing - najpopularniejsze książki fantasy

7. Fourth Wing. Czwarte skrzydło

"Fourth Wing" rozpoczyna cykl "Emipireum". Jego akcja rozgrywa się w elitarnej szkole wojskowej, gdzie kształcą się najlepsi jeźdźcy smoków. Główna bohaterka na własnej skórze przekona się, że tutaj śmierć czyha za rogiem, a nieustanna rywalizacja o bycie najlepszym nie sprzyja przyjaznej atmosferze. W tle natomiast pozostaje wielka tajemnica, skrywana od lat przed dowódców, chroniących królestwo przed atakiem wrogów.

8. Sześć szkarłatnych żurawi

"Sześć szkarłatnych żurawi" swoją fabułą nieco przypomina znaną nam z dzieciństwa baśń. Tutaj również bracia głównej bohaterki zostają zamienieni w żurawie. Dziewczyna, próbując uratować członków swojej rodziny, odkrywa jeszcze mroczniejszy sekret. Aby ochronić zagrożone królestwo i cofnąć zły czar, musi nie tylko zaufać potencjalnemu wrogowi, ale również zaakceptować magię, którą ukrywała przez całe życie.

Sześć szkarłatnych żurawi - jaką książkę fantasy kupić na prezent?
Księga Azraela - zestawienie najlepszych książek, fantastyka

9. Księga Azraela

To pierwsza książka z cyklu "Bogowie i Potwory". Jej fabułę stanowi walka, którą pradawni wrogowie muszą stoczyć ramię w ramię, by uratować zarówno świat, jak i inne wymiary, znajdujące się pomiędzy nim. Nie będzie to łatwe, gdyż dzielące ich różnice wydają się nie do pokonania. W tle natomiast pojawia się potwór, któremu jedna z bohaterek oddała życie, by ocalić umierającą na pustyni siostrę.

10. One for My Enemy

"One for My Enemy" to powieść wybitnej autorki gatunku. Warto po nią sięgnąć, by poznać historię niebezpiecznego romansu, prowadzącego do rozlewu krwi. Całość komplikuje lojalność bohaterki wobec matki, po której ma ona przejąć królestwo. Powieść zachwyca intrygami i magią i trzyma w napięciu do samego końca, ukazując starcie dwóch potężnych, a zarazem zwaśnionych rodów z zakazaną miłością w tle.

One for my enemy - top 10 książek fantastycznych

Ranking książek fantasy

Zachęcamy do zapoznania się z pozycjami z naszego rankingu, ale również do stworzenia swojej alternatywnej wersji z ulubionymi książkami. Takie zestawienie pozwoli podsumować rok każdego czytelnika i sprawi, że będzie łatwo będzie wrócić do niego pamięcią.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 2 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 4 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...
Bardzo mi się podoba specyfika domków mobilnych. Jestem świadomy, że dla niektórych może być odstraszające ...