Czy warto zainwestować w blat kamienny?

Kuchnia jest sercem domu. To pomieszczenie powinno charakteryzować się harmonijnym wystrojem i funkcjonalnością. Kuchnia służy nie tylko do przygotowywania posiłków ale też do spędzania czasu z domownikami.

Rodzaje blatów kuchennych

Obecnie na rynku istnieje olbrzymi wybór materiałów z których wykonywane są blaty kuchenne. Najpopularniejsze jest drewno. Zaletą blatów drewnianych jest cena oraz duży wybór wzorów. Blaty te pasują do większości pomieszczeń oraz ocieplają wizualnie przestrzeń.

Wiele osób decyduje się na tworzywa sztuczne. Blaty laminowane są odporne na wysokie temperatury i mają niską cenę. Nieco rzadziej pojawiają się blaty metalowe albo szklane. Te tworzywa wykorzystywane są głównie w kuchniach przemysłowych, gdzie najważniejsza jest łatwe utrzymanie czystości.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na blaty kamienne/blaty granitowe - oprócz zalet praktycznych te rodzaje blatów to blaty ponadczasowe i nie podlegają chwilowej modzie.

Blaty kamienne, który wybrać?

Blaty kamienne wykonuje się z odpornych na temperatury i zarysowania materiałów. Najlepszym wyborem jest granit, który łatwo utrzymać w czystości. Ten materiał nie kruszy się i występuje w wielu różnych odcieniach od jasnego beżu po czerń. Granit jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że ten rodzaj kamienia nie wymaga impregnacji.

Oprócz granitu można rozważyć też bazalt lub porfir. Na rynku dostępne są też blaty z marmuru oraz trawertynu. Kamienie te charakteryzują się unikalnymi wzorami. Wymagają jednak zabiegów impregnujących by nie pojawiły się na nich plamy.

Zalety blatów wykonanych z kamienia

Największą zaletą kamiennych blatów jest ich długowieczność. Kamień w niezmienionej formie wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat. Niezależnie od rodzaju kamienia, blaty są odporne na bardzo wysokie temperatury i zarysowania. Potrawy można przygotowywać bezpośrednio na nich (warto jednak pamiętać, że noże szybciej się stępią). Dodatkowym atutem jest odporność na zabrudzenia. Kamień nie tylko łatwo utrzymać w czystości, ale też nie pozostają na nim ślady po czyszczeniu. Marmur i trawertyn trzeba jednak wcześniej zaimpregnować.

Naturalny kamień nie wyjdzie też z mody. Niezależnie od urządzenia domu świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach i przytulnych pomieszczeniach. Dodatkowo, nie ma na świecie dwóch identycznych wzorów kamienia. Widać to zwłaszcza na marmurze, gdzie bloki wydobyte z tej samej kopalni mogą się od siebie diametralnie różnić. Wykończenie blatu kamiennego pozwala na uzyskanie różnych efektów. Ten sam kamień prezentuje się inaczej po szczotkowaniu, a inaczej po polerowaniu. Blaty kamienne sprawdzą się w domach, gdzie kuchnia spełnia wiele różnych funkcji. Dodatkowo, blaty kuchenne dodadzą pomieszczeniu klasy i elegancji.