Jak wygląda wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Taśmy przenośnikowe są nieustannie poddawane działaniu czynników mechanicznych. Przedsiębiorcy eksploatujący przenośniki taśmowe często przed naprawą taśmy proszę o radę eksperta, który potrafi zweryfikować stan danej taśmy. Jeśli stwierdzi on, że dana taśma musi zostać szybko poddana serwisowi, to demontuje ją i wysyła do wyspecjalizowanego zakładu zajmującego się wulkanizacją taśm przenośnikowych.
Prasy wulkanizacyjne
Drogie i masywne prasy wulkanizacyjne wytwarzane z myślą o wulkanizowaniu nietypowych taśm przenośnikowych to maszyny wyspecjalizowane do trwałego łączenia taśm. Są one ciężko dostępne i wytwarza się je na specjalne zamówienie. Ich pracą steruje komputer z oprogramowaniem, a do obsługi takowej potrzebni są technicy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia. Jednym słowem taką masywną taśmę przenośnikową trzeba wysłać do konkretnego zakładu wulkanizacyjnego, który zajmuje się taśmami o wadze od kilku do kilkunastu ton.
Klejenie taśm przenośnikowych
Łączenie taśm przenośnikowych można wykonać kilkoma sposobami. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć:
- Klejenie na gorąco - Metoda wykorzystywana przy taśmach poniżej 1000 mm. Klejenie na gorąco gwarantuje najwyższą trwałość złączenia, a więcej na jej temat można przeczytać na stronie Taśmy przenośnikowe - wulkanizacja, gdzie swoje usługi z zakresu serwisowania taśm świadczy firma Rubbelt.
- Klejenie na zimno - Metoda klejenia na zimno stosowana jest przy taśmach, których szerokość przekracza 1000 mm przy wykorzystaniu specjalistycznej mieszanki klejów.
- Połączenia mechaniczne - Metoda łączenia taśm wykorzystująca gotowe połączenia stalowe. Połączenia mechaniczne stosowane są najczęściej w przypadkach potrzeby natychmiastowego połączenia taśm, w oczekiwaniu na klejenie taśmy metodą na zimno lub gorąco.
Dzięki regularnemu serwisowaniu taśm przenośnikowych można zwiększyć wydajność produkcji i zapobiec ewentualnym awariom. Pamiętać należy, że w przypadku zniszczenia taśmy przenośnikowej warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zdecyduje, jaka metoda klejenia będzie najbardziej odpowiednią dla danego przypadku.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.