Skip to main content

Jak wygląda wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Dodaj komentarz

Taśmy przenośnikowe są nieustannie poddawane działaniu czynników mechanicznych. Przedsiębiorcy eksploatujący przenośniki taśmowe często przed naprawą taśmy proszę o radę eksperta, który potrafi zweryfikować stan danej taśmy. Jeśli stwierdzi on, że dana taśma musi zostać szybko poddana serwisowi, to demontuje ją i wysyła do wyspecjalizowanego zakładu zajmującego się wulkanizacją taśm przenośnikowych. 

Oklejanie bębnów napędowych

Prasy wulkanizacyjne

Drogie i masywne prasy wulkanizacyjne wytwarzane z myślą o wulkanizowaniu nietypowych taśm przenośnikowych to maszyny wyspecjalizowane do trwałego łączenia taśm. Są one ciężko dostępne i wytwarza się je na specjalne zamówienie. Ich pracą steruje komputer z oprogramowaniem, a do obsługi takowej potrzebni są technicy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia. Jednym słowem taką masywną taśmę przenośnikową trzeba wysłać do konkretnego zakładu wulkanizacyjnego, który zajmuje się taśmami o wadze od kilku do kilkunastu ton. 

Klejenie taśm przenośnikowych

Łączenie taśm przenośnikowych można wykonać kilkoma sposobami. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć:

  • Klejenie na gorąco - Metoda wykorzystywana przy taśmach poniżej 1000 mm. Klejenie na gorąco gwarantuje najwyższą trwałość złączenia, a więcej na jej temat można przeczytać na stronie Taśmy przenośnikowe - wulkanizacja, gdzie swoje usługi z zakresu serwisowania taśm świadczy firma Rubbelt.
  • Klejenie na zimno -  Metoda klejenia na zimno stosowana jest przy taśmach, których szerokość przekracza 1000 mm przy wykorzystaniu specjalistycznej mieszanki klejów.
  • Połączenia mechaniczne - Metoda łączenia taśm wykorzystująca gotowe połączenia stalowe. Połączenia mechaniczne stosowane są najczęściej w przypadkach potrzeby natychmiastowego połączenia taśm, w oczekiwaniu na klejenie taśmy metodą na zimno lub gorąco. 

Dzięki regularnemu serwisowaniu taśm przenośnikowych można zwiększyć wydajność produkcji i zapobiec ewentualnym awariom. Pamiętać należy, że w przypadku zniszczenia taśmy przenośnikowej warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zdecyduje, jaka metoda klejenia będzie najbardziej odpowiednią dla danego przypadku. 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.