Jakie są najpopularniejsze kamienie naturalne i syntetyczne wykorzystywane w jubilerstwie?

Ludzie ogromną uwagę zwracają na swój wygląd, czego efektem jest powstawanie nowych, oryginalnych części odzieży bądź biżuterii. Coraz to popularniejsze stają się motywy naturalne, nawiązujące do otaczającego nas świata. Zwraca się uwagę nie tylko na ozdoby wzorowane na roślinach, ale także na kamienie, które występują w naturze i są idealnym dodatkiem do biżuterii. Opracowano także technologie, które umożliwiają wytworzenie syntetycznych kamieni wzorowanych na tych naturalnych.
Kamienie naturalne i systetyczne - różnice
Kamienie naturalne są pozyskiwane z otoczenia. Większość z nich wydobywa się ze skał i minerałów. Jednakże istnieją pewne wyjątki takie jak: bursztyn, perła oraz koral, które mają pochodzenie organiczne, co oznacza, że w swojej strukturze zawierają węgiel. Minerały są coraz to bardziej wykorzystywane przez ludzi, co sprawiło, że opracowano nowe technologie, które mają na celu wytworzenie możliwie najlepszych imitacji kamieni naturalnych. Kamienie syntetyczne tworzone są głównie w laboratoriach i w swoich właściwościach niemal zupełnie nie odstępują naturalnym.
Kamienie naturalne czy syntetyczne?
Przy wyborze biżuterii warto dokładnie przyjrzeć się interesującemu nas kamieniowi, który może okazać się kamieniem syntetycznym. Artykuł: „Kamienie szlachetnie i ich imitacje – jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii?”, przedstawia dokładne wskazówki, jak odróżnić diament od cyrkonii, co pozwoli nie dać się nabrać na kupno tańszego kamienia za znacznie wyższą cenę. Odróżnienie kamieni syntetycznych od naturalnych może stanowić problem, natomiast po zdobyciu doświadczenia w tym temacie odróżnienie kamieni naturalnych od syntetycznych przychodzi z łatwością.
Podział kamieni
Kamienie możemy podzielić ze względu na ich występowanie w naturze. Taki podział opiera się na tym, jak ciężko znaleźć i wydobyć kamień. Wyróżniamy zatem kamienie szlachetne, które w naturze nie występują często, ponadto charakteryzują się one większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, iż są one pożądane w jubilerstwie. Kamienie, które w naturze są pospolite nazywamy półszlachetnymi lub ozdobnymi. Ten rodzaj kamieni cechuje już znacznie mniejsza wytrzymałość, ale dzięki temu, że często występują w naturze są wykorzystywane na szeroką skalę w jubilerstwie.
Jak określić wartość i jakość kamienia?
Wybierając biżuterię z kamieniem, należy zwrócić uwagę nie tylko na pochodzenie interesującego nas kamienia, ale także na jego jakość, od której w dużej mierze zależy jego cena. Jednym z najczęściej sprzedawanych kamieni szlachetnych jest diament, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Ceny diamentów wahają się dość znacząco, czego powodem jest właśnie jakość pozyskiwanych z natury kamieni. W artykule: „Czystość diamentów - sprawdź, jak ocenić jakość i wartość diamentów”, można przeczytać o szczegółowych parametrach, które mają ogromny wpływ na cenę tego kamienia szlachetnego.
Wybór odpowiedniego kamienia nie jest zatem taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Należy nie tylko znaleźć interesujący nas rodzaj kamienia, ale przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest to kamień naturalny czy syntetyczny, oraz określić jego jakość.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.