Jakie są nietypowe rodzaje sushi?
Sushi, które dawniej było w Polsce potrawą wyjątkowo egzotyczną, aktualnie jest dostępne praktycznie wszędzie. Coraz więcej osób zna podstawowe smaki tej potrawy, wywodzącej się z Japonii. Mało osób jednak wie, że sushi nie musi koniecznie mieć tradycyjnej formy i kojarzyć się z rybnymi smakami.
Sushi z owocami
Podobnie jak w kuchni europejskiej łączy się smak owoców z mięsami, tak w sushi doskonale komponują się one z rybnymi posmakami. Połączenia te są bardzo popularne w Japonii i coraz częściej pojawiają się na rynku europejskim. W ramach owoców w sushi przykładami są:
- grillowany ananas, który świetnie pasuje do tuńczyka,
- truskawki, pasujące idealnie do serka Philadelphia z łososiem,
- awokado, które dopasować można do dorsza lub łososia,
- mango, smakujące bardzo dobrze w połączeniu z surimi.
Podobnie jak śliwka w schabie, owoce wykorzystywane w sushi wzbogacają i podkreślają jego smak. Alternatywą jest zrezygnowanie z wykorzystania klasycznych składników i przygotowanie sushi na słodko z wykorzystaniem czekolady, owoców i serka Philadelphia. Będzie ono z pewnością fajnym dodatkiem deserowym i pomoże przekonać najmłodszych do spróbowania tej formy jedzenia ryżu.
Sushi w nietypowych formach
Poza odmiennymi smakami sushi może występować też w różnych formach. Klasyczne to zwykłe rolki z ryżu z nadzieniem, jednak nie każdy rodzaj sushi ma taką pospolitą i nudną formę. Niektóre z nich potrafią być bardzo zaskakujące pod kątem praktycznym, a niektóre wyglądają jak małe dzieła sztuki.
- Temaki sushi - ta forma podania sushi polega na zwinięciu nori w rożek, do którego wkłada się wszystkie składniki,
- Oyakomaki sushi - podane w formie kulek ryżowych, nadzianych jajkiem przepiórczym lub ikrą i owiniętych surową rybą,
- Inari sushi - ryż zamiast zawijania w nori, pakowany jest w torebkę z cienkiego tofu i moczony w słodkim sosie sojowym,
- Oshi sushi - w tej formie ryż pakowany jest do drewnianej prostokątnej formy. Po wyjęciu z niej kroi się go na kawałki w kształcie prostopadłościanów,
- Temari sushi - forma podobna do Oyakomaki, ponieważ podstawę stanowi kulka ryżu zakryta dodatkowym składnikiem. Różnicą jest wręcz artystyczna forma, wywodząca się z jedwabnych, tradycyjnych piłeczek, które kiedyś służyły do zabawy, a aktualnie spełniają rolę dekoracyjną,
- Chirashi sushi - najprostsza do przygotowania forma sushi, ponieważ polega na ułożeniu na dnie miski ugotowanego ryżu i przykryciu go kawałkami ryb, owoców morza i warzyw.
Te i wiele innych form sushi spróbować można w restauracjach wymienionych na stronie top10sushi.pl, a ich obecność w rankingu gwarantuje wysoką jakość przygotowanych dań.
Czy warto próbować innych form sushi?
Chcąc odkrywać różne smaki, nie warto zamykać się na niespotykane wcześniej rozwiązania, które mogą brzmieć dziwnie. Warto eksperymentować z formą jak i składnikami, ponieważ czasem nawet drobna zmiana pozwala na poznanie smaku, który nie występuje nigdzie indziej.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?