Skip to main content

Złote czy srebrne obrączki - Który kruszec wybrać?

1 komentarz

Przed Wami bardzo trudna i ważna decyzja, musicie wspólnie wybrać, z jakiego kruszcu zostaną wykonane Wasze obrączki ślubne. Pamiętajcie o tym, iż to akcesorium będzie z Wami na co dzień i do końca życia. Obrączki mają być wyjątkowe, ale także wygodne i pasujące do Was obu. 

obrączki ślubne

Tradycyjne złoto, czy eleganckie srebro - jak dostosować kruszec do swoich potrzeb?

W naszej tradycji obrączki wykonywane od wieków są ze złota. Na palcach swoich rodziców czy dziadków zobaczymy klasyczne złote obrączki, nieco szersze, bez żadnych zdobień. Wasz ślub jednak ma być całkowicie nasz, wszystkie wybory mają być indywidualne i odpowiadać wyłącznie nam oraz partnerowi. Możecie wybrać całkiem inne obrączki, niż Wasi rodzice. To dla Was mają być one idealne i magiczne.

Obrączki wykonywane są ze złota żółtego lub białego. Złoto jest bardzo łatwe w obróbce jubilerskiej i po nadaniu mu kształtu zachowuje go. Kruszec ten ma także wiele zalet, na przykład nie utlenia się na powietrzu, co za tym idzie, nie będzie ciemnieć, ale także jest odporne na działanie większości kwasów.

Srebro ma swoje zastosowanie w tradycji greckiej, z tego kruszcu wykonuje się zazwyczaj obrączki dla kobiet. Srebrne obrączki, mimo iż są piękne, niestety łatwiej niż złote ulegają procesowi utlenienia. Srebro jednak ma swoje zalety: jest destrukcyjne w kierunku grzybów, wirusów, czy bakterii, a także bardzo rzadko uczula.

obrączki białe złoto

Jak pogodzić srebro i złoto?

Istnieje również alternatywa, jeżeli naprawdę nie zgadzacie się ze sobą, co do wyboru kruszcu. Obrączki z białego złota wchodzą w lekką, srebrną barwę. Są one niezwykle piękne i świetnie prezentować się będą na Waszych palcach. Biżuteria ze srebra z czasem może ciemnieć i rysować się, jednak białe złoto odporne jest na takie uszkodzenia mechaniczne. Zachowuje ono również doskonały kształt. Więcej ważnych informacji możecie dowiedzieć się od specjalistów w dziedzinie jubilerstwa. Przed wybraniem idealnych obrączek warto się do nich udać. Taką ofertę zapewniają między innymi Łodzińscy, oferujące profesjonalne usługi jubilerskie w Krakowie z zakresu doradztwa, sprzedaży oraz naprawy biżuterii.

Pamiętaj, aby sprawdzić próbę, z której powstaną Twoje obrączki

Przed ostateczną decyzją o zakupie obrączek, koniecznie sprawdź próbę, z której zostały one wykonane. Za pomocą próby wyraża się ilość danego kruszcu w stopie. Uświadomi Wam to, jak bardzo trwały on będzie. Próba podawana jest w promilach. Jeżeli zawartość metalu wynosi 50%, wówczas będzie się go nazywać mianem próby 500.

W przypadku biżuterii ze srebra najczęściej używana jest próba 0,925, czyli aż 92,5 procent czystego srebra. Strukturę tego kruszcu często wzmacnia się innymi pierwiastkami, aby wyroby z niego były trwalsze i mocniejsze. Za to, jeśli chodzi o obrączki złote, najlepszym wyborem będą te o próbie 0,585.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ewelina · 8 miesięcy temu
    Zawsze marzyły mi się obrączki ślubne z białego złota. Po długich namysłach i wielu wizytach w salonach jubilerskich zdecydowaliśmy się właśnie na te, które od zawsze siedziały w mojej głowie. Jednak obrączki ze złota czy srebra nie były dla nas. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji, oraz tego, że nie ulegliśmy zdaniu innych osób, tylko wybraliśmy takie obrączki, jakie podpowiadało nam serce.