Skip to main content

Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc

Zamierzasz spędzić trochę wolnego czasu na Lubelszczyźnie? Planujesz wypoczynek w otoczeniu lasów i łąk, zwiedzanie zabytków i muzeów? Na trasie swojej wycieczki po Lubelszczyźnie koniecznie uwzględnij zabytkowe dworki. Wiele z nich pełni funkcję obiektów noclegowych i domów wakacyjnych, inne są siedzibami muzeów, a jeszcze inne to ciekawe przykłady zabytkowej architektury, które warto zobaczyć. Poznaj Top 5 zabytkowych dworków na Lubelszczyźnie. 

Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie

1. Agroturystyka Leśniczówka Kryńszczak – dom wakacyjny z basenem

Leśniczówka Kryńszczak to kameralne gospodarstwo agroturystyczne z siedzibą w zabytkowym Drewnianym Dworze Namiestnikowskim z 1904 roku. Obiekt ten mieści się w Łukowie, na pograniczu województwa lubelskiego i mazowieckiego, i stanowi część Zespołu Dworsko-Leśnego Kryńszczak wpisanego do rejestru zabytków. Oferuje komfortowe noclegi w jednym z trzech apartamentów. Na terenie Leśniczówki Kryńszczak znajduje się wiele atrakcji dla gości — basen, sauna, domek ogrodowy, miejsce na grill i plac zabaw dla dzieci. Możesz liczyć na spokojny wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą i zwierzętami zamieszkującymi gospodarstwo. 

Agroturystyka Leśniczówka Kryńszczak – dom wakacyjny z basenem

Gręzówka-Kolonia 32, 21-400 Łuków 

https://lesniczowkakrynszczak.pl/ 

Tel.: 502 383 265 

Leśniczówka Kryńszczak - zabytkowy dworek na lubelszczyźnie

2. Dworek Wincentego Pola — Filia Muzeum Narodowego w Lublinie

Muzeum Dworek Wincentego Pola znajduje się w Lublinie i działa jako filia Muzeum Narodowego. Pełni funkcję muzeum biograficznego o charakterze domu historycznego. Upamiętnia postać Wincentego Pola, słynnego polskiego patrioty, poety i geografa. Dworek Wincentego Pola oferuje zwiedzającym wystawy stałe - poświęcone biografii poety i czasowe — z zakresu historii i literatury. Gromadzi rękopisy utworów poetyckich, korespondencję, XIX-wieczne meble, czasopisma i edycje dzieł poety. Organizuje wieczory autorskie, zajęcia warsztatowe i lekcje muzealne.

Dworek Wincentego Pola — Filia Muzeum Narodowego w Lublinie

Kalinowszczyzna 13, 20-129 Lublin 

www.mnwl.pl/Dworek_Wincentego_Pola-1-251-38.html 

Tel.: 817 472 413 

Dworek Wincentego Pola

3. Dwór Droblin

Dwór Droblin znajduje się w małej miejscowości Droblin w województwie lubelskim, na terenie kompleksu wypoczynkowego Droblin. To XIX-wieczny zabytkowy obiekt, w pełni odrestaurowany i pełniący funkcję 4-gwiazdkowego kameralnego hotelu. Z racji położenia z dala od głównych szlaków komunikacyjnych oferuje spokojny wypoczynek w pięknej okolicy i w zgodzie z naturą. W skład kompleksu Droblin wchodzi restauracja, Hotel przy Dworze, Dworskie SPA na wodzie i stadnina. Do dyspozycji gości pozostają trzy stawy, prywatna plaża i altana kryta strzechą.

Dwór Droblin

Droblin 80, 21-542 Droblin 

www.dwordroblin.pl

Tel.: 833 450 623 

Dwór Droblin

4. Dwór w Wilczyskach

Dwór w Wilczyskach wybudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Niejeden raz uległ zniszczeniu na skutek działań wojennych. Po odbudowie w połowie XIX wieku stał się siedzibą rodu Korzybskich. Obecnie nad odrestaurowaniem dworu czuwają spadkobiercy dawnych właścicieli. W skład zespołu dworskiego, oprócz dworu, wchodzi park i brama wjazdowa. W pobliżu dworu, we wsi Wilczyska, znajdują się ruiny XVI-wiecznego zamku.

Dwór w Wilczyskach

21-426, Wilczyska 

https://m.facebook.com/pages/category/Community/Dw%C3%B3r-Wilczyska-1586143144935449/?locale2=pl_PL 

Dwór w Wilczyskach

5. Dworek w Jarczewie

Dworek w Jarczewie to klasycystyczny budynek z 1830 roku zbudowany dla rodziny Podoskich, właścicieli majątku Jarczew. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością państwową i siedzibą Stacji Hodowli Roślin, a następnie przeszedł w ręce Agencji Nieruchomości Rolnych. Obecnie obiekt niszczeje. W okolicy Dworku w Jarczewie znajduje się park krajobrazowy ze stawem. 

Dworek w Jarczewie

Jarczew 88A, 21-426 Jarczew

Dworek w Jarczewie

Źródło:  Google Images
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Eryk S. · 6 miesięcy temu
    Świetny artykuł! Dzięki niemu odkryłem kilka perełek Lubelszczyzny, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Zabytkowe dworki zawsze mnie fascynowały, a teraz mam konkretną listę miejsc, które warto odwiedzić. Na pewno skorzystam z tych opcji podczas planowania mojego następnego urlopu. Dzięki!

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 2 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 4 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...
Bardzo mi się podoba specyfika domków mobilnych. Jestem świadomy, że dla niektórych może być odstraszające ...