ADHD u dzieci i dorosłych — jak je zdiagnozować?
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie neurologiczne, o którym mówi się obecnie bardzo często. Znacznie rzadziej poruszany jest temat jego odmiany dotykającej dorosłych — AADHD. Jakie są objawy tych dolegliwości? I w jaki sposób można je zdiagnozować?
ADHD — kiedy możemy mówić o tym zaburzeniu?
Pierwsze objawy ADHD mogą pojawić się już w okresie niemowlęctwa, jednak często umykają one uwadze rodziców i opiekunów. Z tego powodu diagnoza stawiana jest zwykle w momencie, gdy dziecko trafia do przedszkola lub szkoły — symptomy tego zaburzenia, takie jak nadpobudliwość ruchowa, problemy z uwagą i koncentracją czy nadmierna impulsywność, zwracają uwagę wychowawców i nauczycieli. Nie mogą oni jednak samodzielnie stwierdzić występowania ADHD, bowiem jego diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy.
Jak czytamy na stronie, którą prowadzi Psycholog Beata Waraksa, ważną kwestią jest przy tym zapewnienie podczas jej trwania odpowiedniej, przyjaznej atmosfery — dzięki temu dziecko będzie mogło poczuć się komfortowo. Równie istotne jest zaangażowanie w proces diagnostyczny i terapeutyczny całej rodziny.
Czy diagnozę ADHD u dziecka można postawić online?
Ważnym elementem procesu rozpoznawania ADHD jest obserwacja zachowania małego pacjenta, dlatego też postawienie diagnozy online nie jest możliwe — konieczna jest osobista wizyta w gabinecie psychologa. Warto więc wybrać do przeprowadzenia tego procesu placówkę, do której z łatwością dotrzemy z dzieckiem. Świetnym przykładem takiego właśnie miejsca może być gabinet wspomnianej już pani psycholog. Jego lokalizacja, którą można sprawdzić na stronie https://maps.app.goo.gl/FkbpTjseZ1uSt8vGA, umożliwia z jednej strony łatwy dojazd z centrum Słupska, z drugiej — zapewnia spokój i ciszę, niezbędną do pracy z małym pacjentem. Nie do przecenienia jest też fakt, że obiekt, w którym znajduje się gabinet, posiada obszerny parking.
Z jakich etapów składa się proces diagnozy ADHD u dziecka?
Diagnoza ADHD u dziecka jest procesem kilkuetapowym. Przebiega on najczęściej następująco:
- Pierwsza wizyta to rozmowa z samymi tylko rodzicami. Są oni proszeni o omówienie najważniejszych - z ich punktu widzenia — symptomów, występujących u ich podopiecznego.
- Na drugie spotkanie zapraszani są rodzice wraz z dzieckiem. W trakcie tej wizyty specjalista obserwuje i analizuje konkretne zachowania młodego pacjenta.
- Podczas trzeciego spotkania wykonuje się testy psychologiczne standaryzowane.
- Ostatnim, czwartym etapem, jest postawienie diagnozy.
W proces diagnostyczny mogą być również zaangażowane osoby spoza rodziny — nauczyciele i wychowawcy, a niekiedy również rówieśnicy dziecka.
Jak wygląda diagnoza ADHD u dorosłych?
ADHD u dorosłych (AADHD) ma nieco inne symptomy niż jego dziecięca forma. Do objawów należą w tym wypadku najczęściej:
- trudności z planowaniem i organizacją czasu;
- problemy interpersonalne (np. niemożność utrzymania bliskich relacji);
- kłopoty z kontrolowaniem własnych emocji.
Diagnoza ADHD u dorosłych opiera się w mniejszym stopniu na obserwacji zachowania, w większej mierze — na testach psychologicznych. Cały proces rozpoznawania zaburzenia obejmuje najczęściej trzy wizyty i zajmuje ok. 3 godzin. Zwykle uczestniczą w nim jedynie dwie osoby — pacjent i psycholog.
Jak leczy się ADHD?
Postawienie diagnozy jest wstępem do leczenia ADHD. Może ono obejmować:
- Psychoterapię. Najczęściej stosowana jest terapia behawioralna, koncentrująca się na sposobach radzenia sobie z deficytem uwagi oraz na kontrolowaniu impulsów.
- Farmakoterapię. Badania naukowe wskazują, że za część objawów ADHD odpowiada niedobór neuroprzekaźników. W związku z tym leki, które regulują ich poziom, pozwalają zwykle ograniczyć związane z tym zaburzeniem niedogodności.
Ważną kwestią jest również udział w leczeniu ADHD osób z otoczenia. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych pacjentów — powinni oni otrzymywać od rodziców, opiekunów i nauczycieli pełne wsparcie
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?