Arteterapia lekarstwem na wszystkie bolączki seniorów

Arteterapia to inaczej leczenie przy pomocy sztuki. To wyjątkowy rodzaj oddziaływania terapeutycznego, w trakcie którego wykorzystuje się różne formy sztuki, by oddziaływać na dorosłych i dzieci. Termin arteterapia został użyty pierwszy raz w latach 40-tych ubiegłego wieku przez Adrianna Hilla’a. To właśnie on jako pierwszy zauważył pozytywny wpływ sztyki na wyniki leczenia pacjentów. Już od 1941 r. arteterapia wykorzystywana była w stosunku do pacjentów jednego z sanatoriów.
Jakie są cele arteterapii?
Arteterapia dąży do odniesienia pozytywnych efektów poprzez różne formy obcowania ze sztuką. Liczy się tutaj zarówno odbiór czynny, polegający na tworzeniu, jak i bierny. Ważny jest tutaj bowiem efekt końcowy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest arteterapia dla seniorów, która przynosi pozytywne rezultaty zarówno społeczne, jak i zdrowotne. To doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa, dająca szansę na nawiązanie nowych kontaktów, poprzez zajęcia grupowe. W ich trakcie seniorzy mogą rozładować nadmiar emocji, zmniejszyć stres i wyciszyć się. Zajęcia prowadzą również do poprawy zdolności psychofizycznych i manualnych, zapobiegając także chorobom wieku starszego. Muzykoterapia pomaga zasypiać i działa uspokajająco na seniorów. Z kolei możliwość obcowania z osobami w podobnym wieku, stwarza szansę na zapomnienie o troskach dnia codziennego.
Jakie metody terapeutyczne są stosowane w arteterapii?
W arteterapii można posługiwać się różnymi środkami i metodami terapeutycznymi. Dużą popularnością cieszy się, chociażby wspomniana już wcześniej muzykoterapia. Tutaj możliwe jest zarówno słuchanie muzyki, jak i jej tworzenie np. poprzez granie na instrumentach czy śpiewanie. Doskonałym uzupełnieniem zajęć może być choreoterapia, rozumiana jako terapia przez taniec i aktywność fizyczną, której towarzyszy akompaniament muzyczny. Ciekawym pomysłem jest także chromoterapia, polegająca na przebywaniu w pobliżu konkretnego koloru, oddziałującego na nasze zmysły i organizm. W przypadku dzieci idealnie sprawdza się bajkoterapia lub też – nieco szerzej – biblioterapia, rozumiana zarówno jako czytanie książek, jak i tworzenie własnych dzieł literackich. Z kolei dorosłe osoby preferują raczej filmoterapię, która nie sprawdza się wyłącznie do oglądania filmów, ale również do rzeczowej dyskusji po zakończeniu projekcji.
Czy arteterapia jest skuteczna?
Arteterapia sprawdza się u osób w każdym wieku. Jednak to właśnie starsi pacjenci chwalą sobie najbardziej jej efektywność. Sztuka oddziałuje bowiem na ciało i umysł. Dzięki sporej ilości technik i odmian, można ją również dopasować do możliwości każdego pacjenta, niezależnie od tego, z jakimi problemami się on boryka. Dzięki arteterapii możliwe jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. To również wyjątkowa forma połączenia terapii z hobby i przyjemnym spędzaniem wolnego czasu, którego w tym okresie z pewnością nie brakuje.
Nie jesteś zalogowany ( Zarejestruj się )
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.