Skip to main content

Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na terapię?

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie jest prosta i często, całkowicie niepotrzebnie wiąże się ze strachem. Jest to głównie lęk przed nieznanym, wywołany nieznajomością zasad, jakie obowiązują w trakcie spotkań z terapeutą. Dziś w kilku słowach przybliżymy Ci, czego możesz się spodziewać po psychoterapii oraz co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na pierwsze spotkanie ze specjalistą.

Psycholog, psychoterapeuta Łódź - Wioletta Kucharek

Twoje zaangażowanie = efektywna psychoterapia

Wśród wielu klientów panuje przekonanie, że to psychoterapeuta wykona za nich całą pracę. W końcu płacą określoną kwotę za każde spotkanie, dlaczego więc mieliby się w jakikolwiek sposób wysilać? Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ praca klienta w trakcie procesu terapeutycznego jest często cięższa, niż wysiłek terapeuty. Niezbędne jest tutaj zaangażowanie i chęć współpracy, by móc zobaczyć efekty. W końcu terapia zapewnia klientowi czas, miejsce na rozwój oraz autorefleksję. Terapeuta ma za zadanie jedynie wspomagać go na tej trudnej drodze.

Psychoterapeuta wsparciem w procesie poszukiwania rozwiązań Twoich problemów

Gdyby ktoś znał rozwiązanie Twoich problemów, życie byłoby bez wątpienia prostsze i przyjemniejsze. Jestem przekonana, że próbowałeś już wielu sposobów radzenia sobie ze swoimi trudnościami życiowymi. Teraz najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie walki i sprawdzenie, jakie twórcze odpowiedzi znajdą się w Twoim wnętrzu. Zapewniam Cię, że są to jedyne prawdziwe rozwiązania, o które warto zawalczyć.

Psychoterapia wymaga zagłębienia się w swoje emocje

Czasem wydaje się, że objaw, z którym się zmagasz, jest łatwy do naprawienia. Na przykład czujesz niepokój, więc szybko go zmniejszamy. Musisz jednak wiedzieć, że terapia nie polega na chwilowym naprawianiu ludzi. Może nawet okazać się, że spędzenie dłuższego czasu z uczuciem tego niepokoju i prawdziwe poznanie go i jego genezy będzie o wiele korzystniejsze i pozwoli Ci iść naprzód bez lęku. Psychoterapia może być nieprzyjemna i bolesna, jednak na końcu tej trudnej drogi czeka rezultat, o którym marzysz. Pamiętaj, że psychoterapeuta będzie dla Ciebie ciągłym wsparciem w całym procesie. Przeczytaj artykuł https://www.wiolettakucharek.pl/2021/04/15/na-czym-polega-psychoterapia-indywidualna/ i dowiedz się, jaka psychoterapia byłaby odpowiednia dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby.

 Kiedy zdecydować się na wizytę u psychologa?

Psychoterapia to długa droga, którą warto przejść, by poczuć ulgę

Niektórzy klienci myślą, że wystarczy jedno spotkanie, by rozpracować ich problem i dać gotową odpowiedź na każde ich pytanie. W rzeczywistości psychoterapeuta nie jest tajemniczym guru, który za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sprawi, że w kilka chwil wszystko będzie dobrze. W rzeczywistości Twoje problemy istniejące od jakiegoś czasu nie znikną w kilka chwil. Ich wypracowanie będzie wymagało nie tylko zaangażowania, ale też czasu i energii.

Psychoterapia może być ciężkim procesem

Psychoterapia to trudny proces wymagający wysiłku. Z tego powodu w trudniejszych momentach możesz czuć potrzebę jej przerwania. Nie poddawaj się jednak, ponieważ paradoksalnie, gdy robi się ciężko, nagle staje się lepiej. Konfrontacja z paskudnymi wspomnieniami pozwala nam zrobić ogromny postęp. Oczywiście nikt z nas nie chce spędzać czasu ze swoimi wadami, słabościami czy trudnymi emocjami nieustannie unikając ich i udając, że nie istnieją. Psychoterapia nie pozwoli Ci jednak uciec od Twoich potworów, a nawet umożliwi Ci zwycięską walkę z nimi.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktor · 8 miesięcy temu
    Zdecydowanie się zgodzę z wszystkimi kwestiami, jakie poruszyliście w tym artykule! Psychoterapia to ciężki, czasochłonny proces, który wymaga dużo pracy i zaangażowania. Bez tego ani rusz. Jak to mówią — bez pracy, nie ma kołaczy! 
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Daria · 11 miesięcy temu
    Jako terapeutka widzę, że najszybsze efekty psychoterapia przynosi, kiedy klient rzeczywiście jest zaangażowany. Niestety podczas terapii są trudne momenty, kiedy trzeba chcieć zmiany naprawdę bardzo, bo łatwo się wtedy poddać. Proście o wsparcie w takich chwilach :) 

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 2 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 4 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...
Bardzo mi się podoba specyfika domków mobilnych. Jestem świadomy, że dla niektórych może być odstraszające ...