Hemoroidy - dlaczego powstają?

Hemoroidy inaczej żylaki odbytu to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób niezależnie od wieku, choć statystyki pokazują, że po pięćdziesiątym roku życia zachorowalność zdecydowanie wzrasta.

Problem z wypróżnaniem spowodowany przez hemoroidy leczony w Derm-Estetyce

Czym są guzki krwawnicze?

Guzki krwawnicze, jakkolwiek nazwa brzmi dość odstręczająco, posiada każdy człowiek. Wyglądają one jak poduszeczki wypełnione krwią i znajdują się na końcu przewodu pokarmowego, czyli przy odbycie. Pełnią one bardzo ważne funkcje. Dzięki nim oraz przy pomocy mięśni zwieracza kanał odbytu jest szczelny i wydalanie oraz usuwanie gazów odbywa się w kontrolowany sposób. Gdy organizm otrzymuje sygnał, że potrzebuje usunąć niepotrzebne składniki czyli, kiedy pojawia się uczucie parcia,wtedy guzki krwawnicze pozbywają się krwi i umożliwiają wypróżnienie. Choroba hemoroidalna pojawia się wtedy, gdy te guzki tracą swoją elastyczność, rozciągają się a nadmierna ilość krwi nie ma możliwości całkowitego ujścia w momencie wypróżniania. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego obejmującego same guzki jak i tkanki odbytu. Na szczęście jest to schorzenie całkowicie uleczalne - więcej o tym, jak przebiega usuwanie żylaków odytu przeczytasz na stronie interentowej gabinetu Derm-Estetyka.

Jakie są objawy hemoroidów?

Pierwszym niepokojącym objawem, który towarzyszy temu schorzeniu jest pojawienie się jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym lub na bieliźnie. W trakcie wypróżniania lub w chwilę po nim można też odczuwać ból. Kolejną dolegliwością jest uczucie swędzenia lub pieczenia skóry przy odbycie. Podczas wizyt w toalecie można też odczuć, że organizm nie do końca pozbył się strawionego pokarmu. Każdy człowiek posiada dwa typy hemoroidów: wewnętrzne (znajdujące się wewnątrz odbytu) i zewnętrzne (widoczne po zewnętrznej stronie odbytu). Wyraźnym objawem świadczącym o niesprawnych guzkach jest ich wypadanie poza jamę ciała i w zależności od stopnia zaawansowania choroby mogą chować się same lub konieczne jest ich ręczne wprowadzenie. Zmiany w obrębie hemoroidów zewnętrznych można zaobserwować samodzielnie, jednak do zdiagnozowania żylaków wewnętrznych potrzebne jest specjalistyczne badanie np. kolonoskopia.

Ból przy hemoroidach - usuwanie żylaków odbytu Derm-Estetyka

Przyczyny powstawania hemoroidów

Do powstawania żylaków - zarówno odbytniczych jak też kończyn dolnych - przyczynia się niewydolność żylna. Powodować ją mogą czynniki genetyczne lub też środowiskowe. O ile na te pierwsze nie mamy wpływu, to na te drugie już tak. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, przyjmowanie zbyt małej ilości wody (powstawanie zaparć) bardzo sprzyja rozwojowi tej dolegliwości. Jak w wielu chorobach, tak i tutaj niebagatelne znaczenie dla mają też wszelkiego rodzaju używki.

Hemoroidy - dolegliwości

W początkowym stadium choroby, gdy objawy są mało dokuczliwe i nie występują zbyt często, to nie ma potrzeby do interwencji lekarskiej. Gdy jednak objawy ulegną nasileniu, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów czasem niezbędne jest usuwanie żylaków odbytu przez chirurga proktologa. Chirurgiczne leczenie żylaków odbytu polega na ich wycięciu oraz zamknięciu naczynia doprowadzającego krew. Odbywa się to przy znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym co umożliwia odbycie całej procedury w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Jeśli operacji dokonuje doświadczony lekarz, to powikłania zdarzają się niezwykle rzadko.