Idziesz na pobieranie krwi? Zobacz, dlaczego sen jest tak ważny

Dodaj komentarz

O tym, ze idąc na badanie krwi, należy powstrzymać się od spożywania posiłków, wie chyba każdy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że na wynik badań wpływ mają również przemęczenie oraz brak dostatecznej ilości snu. Mogą one nawet spowodować odchylenie w wynikach, sugerujące występowanie schorzeń, które w rzeczywistości nie rozwijają się w organizmie pacjenta. Dlatego też ważne jest, by pobranie krwi poprzedzała spokojna noc, z odpowiednią ilością przespanych godzin.

Dlaczego przespana noc przed badaniem krwi jest tak istotna?

O tym, ile snu potrzeba dorosłemu człowiekowi, decydują w znacznej mierze indywidualne predyspozycje. Lekarze zalecają jednak, by każdej nocy przespać minimum 6 do 8 godzin. Warto podkreślić jednak, że również zbyt duża ilość snu może skutkować przemęczeniem i złym samopoczuciem. To, ile snu potrzebuje dany człowiek, zależy również od jego wieku, diety czy stanu zdrowia. Chcąc wykonać badania morfologiczne, warto więc położyć się nieco wcześniej, by organizm miał czas odpowiednio się zregenerować. Należy rozważyć również rezygnację z budzika, którego nagły dźwięk podnosi we krwi poziom kortyzolu, określanego również mianem hormonu stresu. Warto także zdecydować się na laboratorium, które dba o komfort pacjenta i rzetelność badań. Dla przykładu pobieranie krwi zawiercie odbywa się bezpośrednio do próbówki, co minimalizuje dyskomfort oraz eliminuje ryzyko, związane z powstaniem skrzepu.

W jaki sposób brak snu wypływa na wyniki badań?

Większość badań zaleca się wykonywać w godzinach porannych. Jest to niezwykle istotne, gdyż wiele parametrów, które oznaczane jest w morfologii, zależy w znacznej mierze od rytmu dobowego. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi do zaburzenia zegara fizjologicznego, przez co organizm zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Sam rytm dobowy ulega wówczas przesunięciu, powodując zafałszowanie wyników. To bardzo częste zjawisko, które powoduje, że wyniki badań przestają być miarodajne. Dlatego też na pobranie krwi należy zgłaszać się wypoczętym i zrelaksowanym po przespanej nocy.

Czy można wykonywać badania krwi po nocnej zmianie?

Praca zmianowa dotyczy znacznej części społeczeństwa. Wiele osób zastanawia się więc, czy wykonywanie badań po zakończeniu zmiany nocnej jest dobrym pomysłem. W takiej sytuacji należy jednak odłożyć je na inny dzień. Zaburzony przez pracę zmianową rytm dobowy wpływa bowiem na istotne zmiany, jeśli chodzi np. o stężenie glukozy, cholesterolu czy kwasu moczowego. Zafałszowane wyniki znacznie utrudniają niezbędną diagnostykę, która wiąże się z poważnymi schorzeniami. Jak wykazują badania, stres i zmęczenie powodują spore zaburzenia w wynikach badań krwi. Dlatego też na badania należy zgłosić się wypoczętym, po przespanej spokojnie nocy.

Aby stres podczas badań nie zafałszował jego wyników, warto wybrać laboratoria, cieszące się dużym zaufaniem pacjentów. Takie miejsce zlokalizować można pod adresem https://goo.gl/maps/b5c4w2RFThA4Abqb9 - jest to Centrum zabiegowe - Laboratorium medyczne w Zawierciu, znajdujące się na ul. Zgoda 3, 42-400 Zawiercie (Tel. 694 740 240), w którym badania wykonuje się w pełni profesjonalnie, a ich wyniki można otrzymać na dres e-mail jeszcze tego samego dnia.

Wpisz komentarz
Nie jesteś zalogowany ( Zarejestruj się )
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.