Jak uzyskać pomoc psychologiczną w czasach pandemii?

Pandemia to czas, w którym bardziej niż zwykle odczuwamy różnego rodzaju stres lub dyskomfort. Różnego rodzaju obostrzenia społeczne, brak możliwości utrzymania bezpośrednich kontaktów na wcześniejszym poziomie i seria przekazywanych codziennie negatywnych informacji ze świata zaczyna źle wpływać na coraz większą liczbę ludzi. Wizyta u psychologa w czasach pandemii staje się jedną z częściej wybieranych usług nie tylko przez osoby dorosłe, ale też przez dzieci i młodzież.

Konsultacja psychologiczna online z Katarzyną Stefaniak

Życie w nowych realiach

Każdy z nas stara się na co dzień walczyć z osobistymi problemami i znajduje wsparcie w różnych społecznych sytuacjach. Od marca zeszłego roku trafiamy jednak na serię ograniczeń, której końca nie potrafimy sobie zwizualizować. W takim przypadku wsparcie psychoterapeuty to najlepszy wybór. Jak jednak uzyskać wsparcie w bezpiecznych warunkach wykluczających kontakt z drugą osobą? W takiej sytuacji przychodzi do nas wizyta online, czyli możliwość połączenia z naszym terapeutą przez najwygodniejsze dla nas narzędzie. Na swojej stronie internetowej psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak oferuje konsultacje przez Skype, często również można natknąć się na inne aplikacje, jak Facebook Messenger czy Microsoft Teams. Obecnie niemal każda placówka udzielająca wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego praktykuje wspomniane formy przeprowadzania spotkań. Po wcześniejszym umówieniu się na wizytę i opłaceniu spotkania wystarczy uruchomić kamerę i mikrofon, żeby po chwili poczuć się jak w gabinecie.

Załamanie związane z pandemią, w którym pomaga Katarzyna Stefaniak

Czemu warto zapisać się na terapię?

Korzystanie z psychoterapii online przynosi wiele pozytywów. Po pierwsze dbamy o zdrowie swoje i swoich bliskich - każde potencjalne zakażenie nie ma szansy przedostać się do organizmu innej osoby, a pacjenci cierpiący na lęk związany z możliwością zarażenia się wirusem zyskują spokój związany z opanowaniem tej sytuacji. Po drugie uczęszczanie na terapie online to dużo wygodniejsza forma spotkań, która nie wymaga od nas założenia czasu na dojazdy i powroty oraz narażania się na zetknięcie z potencjalnym zarażeniem na przykład w środkach komunikacji miejskiej. Wybierając specjalistę warto sprawdzić, gdzie na stałe znajduje się gabinet psychologiczny, z którego chcemy korzystać, ponieważ gdy sytuacja wróci do normy, będziemy mogli zmienić spotkania na stacjonarne. Psychoterapia online to również okazja, aby osoby, które z różnych powodów nie chciały zgłosić się o pomoc wcześniej, trafiły do specjalisty i rozpoczęły prace nad ważnymi dla nich tematami. Należy pamiętać, że pandemia nie wykluczyła obecnych wcześniej problemów, takich jak różnego rodzaju zaburzenia odżywiania, fobie czy problemy z relacjami w rodzinie.

Przed psychoterapeutami w najbliższych latach bardzo dużo pracy- oprócz obecnych o tej pory zaburzeń do gabinetów trafią liczne grupy młodzieży oraz osób dorosłych, które odczują problemy z relacjami w grupie bądź nadmierne skutki lęków. Możliwość skorzystania ze spotkań online z pewnością pomoże w ich rozwiązaniu.