Skip to main content

Jak wygląda dezynfekcja endoskopu?

Zakażenia, wywołane niedokładną dezynfekcją sprzętu medycznego, są realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjentów. Z tego też względu niezwykle istotne jest dokładne przestrzeganie procedur, zawartych w szpitalnych przepisach BHP oraz instrukcjach obsługi endoskopu oraz wszelkich związanych z nim akcesoriów.

Kto powinien zajmować się dezynfekcją endoskopów?

Dezynfekcję endoskopów powinien wykonywać serwis, dysponujący odpowiednim wyposażeniem oraz wyszkoloną i doświadczoną w tego typu pracach załogą. Przykładem takiej firmy może być przedsiębiorstwo sonologistic.pl, czyli Sonologistic Sp. z o.o. Sp.K., Kresowa 7A, 22-400 Zamość, Tel. 843072228, posiadające między innymi specjalistyczną myjnię tego sprzętu. Profesjonalna kadra tego podmiotu, dzięki dogłębnej znajomości różnych modeli endoskopów, jest w stanie zapewnić ich właściwą dezynfekcję.

Jak wygląda proces dezynfekcji endoskopu?

Dezynfekcja endoskopów składa się z kilku etapów. Początkiem tego prac jest wstępne oczyszczenie sprzętu, po którym następuje test jego szczelności oraz czyszczenie ręczne. W ramach tego ostatniego można wyróżnić mycie powierzchni zewnętrznych oraz płukanie. Do wykonania wszystkich opisanych tu czynności konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów oraz sprzętu myjącego. W wielu wypadkach przedsiębiorstwa, oferujące usługi dezynfekcji endoskopów, zapewniają również ich serwis. W przypadku opisanej wcześniej firmy Sonologistic oferta jest jeszcze szersza - na stronie https://sonologistic.pl/produkty/ znajdziemy pełny asortyment jej produktów i usług.

Jakie znaczenie ma właściwe magazynowanie endoskopów?

Nie tylko sam proces dezynfekcji endoskopów decyduje o bezpieczeństwie użytkowania endoskopu. Równie istotny jest sposób przechowywania tego sprzętu. Zastosowanie odpowiednich procedur w tym zakresie jest niezbędne dla zapewnienia ochrony życia i zdrowia pacjentów. Samo skorzystanie z endoskopu powinno więc być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem sprzętu również pod tym kątem. Stwierdzenie jakiekolwiek naruszenia zasad dekontaminacji i magazynowania, a nawet samo podejrzenie, że do takiej sytuacji mogło dojść, powinno doprowadzić do ponownej dezynfekcji endoskopu.

Jakie metody i środki stosuje się w celu dezynfekcji endoskopu?

Dezynfekcja endoskopu wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych. Nie jest możliwe wykorzystanie w tym celu domowych detergentów, bowiem konstrukcja aparatury tego typu wymusza zastosowanie materiałów, które mogą wchodzić z nimi w reakcje. Nieodpowiednio dobrane chemikalia mogą więc być przyczyną uszkodzenia lub nawet zniszczenia endoskopu. Profesjonalne środki czyszczące pozwalają w tej sytuacji nie tylko osiągnąć wymagany poziom bezpieczeństwa i higieny, lecz również eliminują opisane wcześniej zagrożenie. W przypadku narzędzi dodatkowych oraz tych elementów endoskopu, które charakteryzują się termo stabilnością, możliwe jest też zastosowanie dezynfekcji ultradźwiękowej, gazowej lub parowej.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 1 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...
Marcin 3 miesięcy temu Jak rozmieścić okna w domu?
To prawda, że rozmieszczenie okien jest bardzo ważne. Trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie się chce każde ...
Bardzo mi się podoba specyfika domków mobilnych. Jestem świadomy, że dla niektórych może być odstraszające ...