Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?

Dodaj komentarz

Spory odsetek społeczeństwa boryka się z problemem odstających uszu. Wiele osób, szczególnie dzieci i młodzież, popada w ten sposób w kompleksy. Trudniej im zaakceptować siebie, swój wygląd, i co za tym idzie, odnaleźć swoje miejsce w społeczności. Często trafiają z tego powodu do poradni psychologicznych.

Dlaczego uszy odstają?

Małżowina uszna zbudowana jest z chrząstek, które są odpowiedzialne za jej budowę i sposób przylegania ucha do głowy. Nieprawidłowości w jej budowie są uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi. Jak uspokajają lekarze najczęściej jest to problem natury estetycznej, odstępstwo od anatomicznej normy. W rzadszych przypadkach korekta uszu, zwana otoplastyką, pozwala na wyleczenie takich schorzeń, jak anocja, mikrocja, guzek Darwina, ucho satyra, ucho zapaśnika oraz zapadnięcie małżowiny usznej.

Korekta uszu Gdańsk

Jakie są sposoby na odstające uszy?

Często poruszanym zagadnieniem jest kwestia, czy można domowymi sposobami uporać się z odstającymi uszami. Wiele osób poszukuje w internecie porad i pomocy. Uważają, że operacja uszu jest ostatecznością i chcą uniknąć jej wszelakimi sposobami. Sam fakt, że wymagana będzie interwencja chirurga powoduje odczucie lęku i popycha wiele osób do stosowania metod, nie koniecznie fachowych. Wszystkie one niestety nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Trzeba powiedzieć wprost, że nie ma innego sposobu na pozbycie się odstających uszu, jak poddanie się operacji korekcji.

Kiedy udać się na zabieg chirurgiczny?

O odstających uszach można mówić dopiero, gdy dziecko skończy 7 rok życia. Bowiem do tego czasu małżowina się wciąż rozwija. Najoptymalniej byłoby dokonać korekcji między 7 a 19 rokiem życia. Wtedy chrząstki są jeszcze miękkie i łatwo dają się kształtować. Z wiekiem kości ulegają zwapnieniom i co za tym idzie, zabieg jest nieco trudniejszy, czasami mniej efektywny. Pomimo, że otoplastyka jest w 100 procentach bezpieczna to mogą pojawiać się większe efekty uboczne. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto udać się do psychologa, aby być pewnym swojej decyzji. Szczególnie dotyczy to dzieci oraz nastolatków. Jest to bowiem znaczna ingerencja w wygląd zewnętrzny i nieco inny wizerunek samego siebie może stać się zaskoczeniem dla osoby nieprzygotowanej mentalnie.

Czy to już na zawsze?

Tak. Ale... Oczywiście, jak po każdym zabiegu i operacji trzeba przebyć okres rekonwalescencji. Przede wszystkim trzeba zadbać o zabezpieczenie operowanego miejsca i jego okolic oraz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się bardzo rzadko, że mimo wszystko ucho zaczyna ponownie lekko odstawać. Jest to, tzw. "pamięć ucha". W takich przypadkach konieczny jest ponowny zabieg, jednak jest on zdecydowanie krótszy od wcześniejszego, bo trwa zaledwie ok. 30 minut.

Podsumowując..

Nie jest wskazane używanie domowych, przypadkowych sposobów, aby pozbyć się odstających uszu. Nie przyniosą one spodziewanych efektów. Za to odpowiednio wykonany, bezpieczny zabieg korekcji przyniesie ulgę, uwolni od kompleksów i podniesie w znacznym stopniu jakość życia.

Wpisz komentarz
Nie jesteś zalogowany ( Zarejestruj się )
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.