Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku odstających uszu?

Odstające uszy to jeden z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się pacjenci do dobrych klinik medycyny estetycznej na terenie całego kraju. Nic dziwnego, bo chociaż nie wiążą się one z reguły z kłopotami natury zdrowotnej, wpływają w istotny sposób na wygląd zewnętrzny, stając się przyczyną poważnych kompleksów. Co jest powodem odstających uszu i jakie metody leczenia stosuje się w tym przypadku?
Dlaczego uszy odstają?
Za to, jak wyglądają nasze uszy, odpowiada tkanka chrzęstna, z której zbudowana jest małżowina. Kształt naszych uszu jest dziedziczny, co z kolei powoduje, że również problem ich odstawania może mieć podłoże genetyczne. Zagłębiając się natomiast nieco bardziej w zagadnienia anatomiczne można wnioskować, że tego rodzaju defekty związane są z nieprawidłowym wykształceniem lub też zupełnym brakiem tzw. grobelki. Jest to uwypuklony fragment chrząstki, za którą ucho zaczyna się zginać, kierując w stronę tylnej części głowy. To, czy kształt ucha rzeczywiście odbiega od normy, można stwierdzić jednak dopiero po ukończeniu 7 roku życia, kiedy to małżowina przestaje rozwijać się w bardzo szybkim tempie.
Jak leczy się odstające uszy?
Zapewne wiele osób słyszało o tzw. domowych sposobach walki z odstającymi uszami. To m.in. specjalne opaski, zakładane na uszy w trakcie snu czy też przyklejanie małżowin plastrami tak, by nie odstawały one od głowy. Jak pokazuje praktyka, metody te na ogół nie przynoszą żadnych rezultatów, poza oczywistym dyskomfortem osoby, która próbuje je wykorzystać. Co więcej, ich zastosowanie może doprowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego też rozwiązania problemu warto poszukać w dobrych klinikach medycyny estetycznej. To właśnie tutaj przeprowadzane są zabiegi, mające na celu zmniejszanie płatków uszu czy też innego rodzaju korektę ich wyglądu.
Korekta odstających uszu – jak przebiega zabieg otoplastyki?
Otoplastyką w medycynie estetycznej nazywany jest zabieg, którego głównym celem jest właśnie plastyka uszu. Warto wiedzieć jednak, że najlepsze rezultaty przynosi ona u osób poniżej 19 roku życia, u których nie zachodzi jeszcze proces zwapnienia tkanek w tym obszarze ciała. Dolną granicę z kolei wyznacza na ogół 7 rok życia. Wtedy to małżowina uszna jest już w pełni uformowana, a uszy przyjmują swój ostateczny kształt. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w trakcie konsultacji lekarskiej. Podczas spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie fizykalne, mające na celu poznanie skali problemu oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa na ogół ok. 1 – 1,5 godziny. W tym czasie chirurg nacina skórę i modeluje chrząstkę, nadając małżowinie usznej pożądany kształt. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do domu, stosując się ściśle do zaleceń, związanych z okresem rekonwalescencji
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.