Skip to main content

Korekta odstających uszu - wskazania i przebieg

Dodaj komentarz

Problem odstających uszu jest traktowany jako defekt, to cecha całkowicie niezależna od nikogo i często stanowi źródło wielu kompleksów. Skutecznym sposobem wyeliminowania problemu odstających uszu jest korekcja chirurgiczna, czyli otoplastyka. Zabieg polega najczęściej na redukcji odstającej małżowiny usznej, a czasem także na korekcie jej kształtu i rozmiaru. Jest stosunkowo szybki i bezpieczny, bez ryzyka powikłań, a pacjent może wrócić do domu nawet w dniu zabiegu.

korekcja uszu

Na czym polega i ile kosztuje korekta odstających uszu?

Operacje plastyczne uszu są przeznaczone dla osób, których budowa ucha zewnętrznego lub stopień odchylenia małżowiny odbiega od normy. Stopień odstawania ucha jest ustalany na podstawie dokładnych pomiarów, a gdy odległość najdalej wysuniętej części obrąbka, czyli brzegu małżowiny usznej od czaszki przekracza 2 cm, wtedy można mówić o odstających uszach. Na stronie korekcjauszu.pl z łatwością znajdziemy dodatkowe informacje na temat otoplastyki, czyli korekcji odstających uszu. Koszt zabiegu korekcyjnego waha się między 4. a 6. tysiącami złotych, w zależności od zakresu operacji i tego, czy dotyczy jednego ucha, czy obu.

Kiedy najlepiej wykonać korektę uszu?

Chirurgiczną korekcję małżowiny usznej wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Zabieg ten wykonuje się głównie u dzieci i młodzieży. Wcześnie wykonana operacja może bowiem skutecznie zapobiec negatywnemu wpływowi na psychikę najmłodszych. Operacje korekty uszu, choć są wykonywane zarówno u dzieci, jak i dorosłych, to zaleca się przeprowadzać je jak najwcześniej, ale nie wcześniej niż po ukończeniu 7., a najlepiej dopiero po ukończeniu 12. roku życia. Wtedy małżowina uszna osiąga swoje ostateczne rozmiary i można stwierdzić, czy pacjent rzeczywiście kwalifikuje się do zabiegu.

Jak przebiega zabieg korekty odstających uszu?

Zabieg nie trwa długo, bo średnio ok. 1,5 godziny i wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Czasami u młodszych pacjentów stosuje się znieczulenie ogólne w celu zminimalizowania bólu. Metoda i technika operacji są dobierane indywidualnie przez chirurga, po wcześniejszej konsultacji z pacjentem i na podstawie oceny stopnia defektu. Korekcja polega głównie na nacięciu lub wycięciu części chrząstki w odpowiednich miejscach małżowiny, usunięciu nadmiaru skóry i założeniu szwów, a niekiedy również przyszyciu dna muszli ucha do kości skroniowej, znajdującej się za małżowiną uszną. Zakładane szwy nie są wchłaniane, zdejmuje się je ok. 7. lub 9. doby po zabiegu, po ich usunięciu lekarz może zalecić zakładanie na noc opaski uciskowej przez kilka kolejnych tygodni, która utrwali efekt operacji.

Rekonwalescencja i gojenie trwają od 1. do 4. tygodni, a blizny po szwach są w zasadzie niewidoczne. Ostateczne efekty zabiegu są widoczne bardzo szybko, bo już po około miesiącu i przeważnie są w pełni zadowalające dla pacjenta, a utrzymują się już do końca życia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.