Skip to main content

Stomatologia zachowawcza — jak dbać o zęby nie tylko, gdy chorują?

Dodaj komentarz

Zastanawiasz się, jak dbać o zęby? Chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem uzębienia i śnieżnobiałym uśmiechem? Nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty i wykonywaniu zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Dzięki temu wzmocnisz zęby i uchronisz się przed próchnicą. Przeczytaj, czym jest stomatologia zachowawcza i jak może Ci pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów.

Dentysta Nowy Sącz

Stomatologia zachowawcza – jakie są jej zadania?

Stomatologia zachowawcza zwana również ogólną obejmuje te usługi dentystyczne, które stanowią podstawę dbania o zdrowe uzębienie. Ma na celu nie tylko profilaktykę chorób zębów, ale także wykrywanie ubytków na wczesnym etapie i ich leczenie. Regularne kontrole u dentysty sprzyjają wyrobieniu prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej, co pozwala zapobiec trudnym w leczeniu chorobom przyzębia. Z leczenia zachowawczego, jako tego najbardziej podstawowego, skorzystasz w Gabinecie Dentystycznym Nova Dent w Nowym Sączu i w każdym innym na terenie całego kraju.

Stomatologia zachowawcza – jakie badania obejmuje?

Na wizycie w ramach profilaktyki dentysta skupia się na ocenie wizualnej stanu uzębienia i rozmowie z pacjentem. W zależności od potrzeb wykonuje pantomogram – zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i zdjęcia pojedynczych zębów, aby ocenić rozwój próchnicy, liczbę i kształt kanałów. Podczas badania stomatolog korzysta z takich narzędzi jak mikroskop, laser diagnostyczny i kamera wewnątrz ustna, które pomagają w diagnostyce trudno widocznych zmian w jamie ustnej. Aby uzyskać dokładny obraz zmian i zaplanować leczenie, dentysta zleca czasami badanie USG lub tomografię komputerową.
Kiedy udać się na wizytę kontrolną do dentysty?

Stomatologia zachowawcza – jakie zabiegi obejmuje?

Stomatologia zachowawcza umożliwia pacjentowi nie tylko kontrolę jamy ustnej i zębów, ale także naukę zasad właściwej higieny jamy ustnej. Zabiegi profilaktyczne mają na celu higienizację zębów – oczyszczenie ich z kamienia i płytki nazębnej oraz wzmocnienie. Chodzi tu o takie zabiegi jak skaling, piaskowanie, lakierowanie czy fluoryzacja. Do działań zapobiegawczych u dentysty należy leczenie nadwrażliwości zębów i przyczyn krwawienia dziąseł. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zabiegi obejmuje stomatologia ogólna, na stronie https://novadent-stomatologia.pl/oferta zapoznasz się z ofertą Gabinetu Nova Dent w Nowym Sączu w zakresie stomatologii zachowawczej i nie tylko.

Leczenie próchnicy – czy jest trudne?

Stomatologia zachowawcza oferuje zarówno na profilaktykę, jak i na diagnostykę i leczenie próchnicy. Zajmuje się wypełnianiem ubytków i odbudową brakujących lub uszkodzonych zębów za pomocą mostów i koron. Leczenie próchnicy na wczesnym etapie wymaga jedynie remineralizacji – oczyszczenia chorego miejsca i nałożenia preparatu z fluorem. Z kolei leczenie zaawansowanej próchnicy jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim kosztowne. Aby go uniknąć, regularnie odwiedzaj dentystę i wykonuj zalecane zabiegi higienizacyjne. Dzięki temu zapobiegniesz poważnym problemom z uzębieniem, w tym próchnicy, i poprawisz wygląd zębów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.