Stulejka - poradnik

Stulejka stanowi stan niemożności odprowadzenia napletka do zażołędnego rowka. Uznaje się to za normę fizjologiczną u chłopców poniżej 3. r.ż., jeśli nie towarzyszą im stany zapalne podczas oddawania moczu lub ból. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy to należy z tym problemem niezwłocznie udać się do urologa albo chirurga ogólnego. Blizny w obrębie napletka po uszkodzeniach mechanicznych/toczącego się stanu zapalnego również trzeba konsultować ze specjalistą.

Schorzenie stulejki u mężczyzn

Stulejka - czym jest?

Napletek jest fałdem skórnym, który pokrywa żołądź penisa. Składa się on z wewnętrznych i zewnętrznych blaszek. Młodsi chłopcy mają wewnętrzna blaszkę połączoną z żołędziem, a to jest przyczyną braku bądź ograniczenia ruchomości napletka. To tzw. stulejka fizjologiczna i trwa do ukończenia 3. r.ż. Im chłopiec robi się starszy, tym napletek powinien zsuwać się do rowka zażołędnego. W innym wypadku to jest stulejka. Około 50% chłopców po 1 r.ż. ma nieodprowadzony jeszcze napletek. Szacuje się, że u 89% z nich można go już odprowadzić. Postawa wyczekująca jest ważna w przypadku małych dzieci. Polega ona na samoistnym rozwoju narządów płciowych oraz naturalnym odklejaniu się blaszki wewnętrznej od żołędzi. Nie można ingerować w ten stan, bo większość stulejek fizjologicznych sama zanika, przez co nie wymaga interwencji farmakologicznej lub chirurgicznej.

Kiedy udać się do lekarza?

U chłopców do 3. r.ż. niezwykle ważne jest zachowanie właściwej higieny i ich obserwowanie. Kiedy ukończy ono ten wiek, trzeba delikatnie sprawdzić ruchomość napletka, a w przypadku problemów - udać się do lekarza. Kiedy u chłopca pojawi się wydzielina pod napletkiem bądź zapalenia to trzeba udać się do urologa albo chirurga ogólnego. Tak samo zaleca się, kiedy nawracają problemy z układem moczowym i w przypadku trudności podczas oddawania moczu. Warto zwrócić uwagę też na kształt napletka w czasie mikcji, bo może być tak, iż będzie on za bardzo rozdęty, a to wskazuje na sytuację alarmową i niezwłoczną interwencję lekarską. Niezbędna będzie najprawdopodobniej operacja, a o jej przebiegu i efektach warto przeczytać na https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/, gdzie szczegółowo opisana jest procedura zabiegu usuwania stulejki. Domowe próby leczenia stulejki, jak również sytuacje zapalenia, które toczy się w napletku mogą spowodować powstanie blizn z tkanki łącznej będącej niepodatną na rozciąganie. Mogą też pojawić się zrosty, co stanowi później przeszkodę mechaniczną podczas odprowadzana napletka. Wtedy trzeba koniecznie umówić się na wizytę do lekarza.

Zabieg usuwania stulejki Gdynia - Gdańsk

Leczenie stulejki

Wybór metody leczenia stulejki zależy od urologa albo chirurga ogólnego. Najczęściej na początku specjalista przepisuje maść sterydowa, której działanie polega na zmiękczeniu i uelastycznieniu blaszki zewnętrznej, żeby mogła się ona zsuwać. Leczenie zabiegowe podejmuje się, kiedy pierwszy sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Metody zabiegowe podczas leczenia stulejki to operacje plastyczne, które poszerzają napletek bez konieczności jego usuwania bądź usunięcie napletka przez obrzezanie. Wybór konkretnej metody zależy od zaawansowania stanu, towarzyszących temu objawów i przyczyn powstawania stulejki.