Terapia integracji sensorycznej - czym jest?

Jak wiemy w dwudziestym pierwszym wieku jest wiele chorób i zaburzeń, które były obce naszym dziadkom, a tym bardziej pradziadkom. Przynajmniej nie mówiono o takich problemach w kategorii zjawiska chorobowego.

Integracja sensoryczna w ośrodku terapia dzieci w Słupsku

Rozwój dziecka

W Polsce zaczęto mówić o zaburzeniu integracji sensorycznej u dzieci stosunkowo niedawno, bo w 1993 roku. Czy dziecko się rozwija pod każdym względem, zgodnie ze swoim wiekiem, najszybciej zauważają jego rodzice, o ile jest ono tym kochanym, jedynym, prawidłowo postrzeganym nowym członkiem rodziny. Geny przyczyniają się do tego, że matka i ojciec, może dużo wpływać na to, w jakim tempie ich pociecha się rozwija. Wszelkie niezgodności z danymi statystycznymi u dzieci - kiedy i jak ono powinno robić kolejne postępy w rozwoju, budzi niepokój najbliższych. Gdy zmartwieni tym rodzice zwracają się do pediatry, a i on sam też to stwierdza, proponowana jest terapia integracji sensorycznej.

Integracja sensoryczna

W związku z powyższym powstaje uzasadnione pytanie - czym jest integracja sensoryczna? Brzmi obco ta nazwa osobom, które nie miały z nią do czynienia. Informacje sensoryczne, takie jak ruch, dźwięk i dotyk są nieprawidłowo odbierane i w związku z tym reakcja na te bodźce jest do nich nieadekwatna. Na przykład dziecko słyszy ten sam dźwięk co my, lecz o wiele głośniej lub inaczej, w sposób, który go drażni. Podobnie jest z dotykiem. normalne podanie ręki, czy poklepanie po ramieniu może mu sprawiać okropny dyskomfort. To tak w skrócie można naświetlić problem. Chcesz dowiedzieć się więcej? Na stronie integracja sensoryczna Słupsk przeczytasz plan terapii oraz zapoznasz się z jej właściwościami.

Jak działa integracja sensoryczna?

Nerwy, nagrody, kary, płacz, udawanie, że nie ma problemu, nic tu nie pomogą, ponieważ przyczyna leży głębiej. Dlatego też zaleca się takim dzieciom, przy współudziale rodziców terapię integracji sensorycznej. Układ nerwowy odpowiednio stymulowany może być niejako naprawiany. Dziecko na skutek uszkodzenia nerwów ma nieprawidłową reakcję. Terapeuta pomaga ustalić, jakie metody terapii, jakie podejście pomoże młodziutkiemu pacjentowi. Ma on doświadczenie i dużo może podpowiedzieć rodzicom, a nawet starszemu rodzeństwu.

Terapia dzieci w Słupsku

Zrozumienie istoty problemu pomoże rodzicom lub opiekunom. W przyjaznym dla dziecka pomieszczeniu, w formie zabawy specjalista pokazuje rodzicom, na czym polega terapia integracji sensorycznej. Między zmysłami układu nerwowego wytwarzają się nowe bodźce, które w rezultacie pomagają prawidłowo reagować na otoczenie.

Narzędzia wykorzystywane podczas terapii

Pracy jest naprawdę dużo, gdyż pacjent ma zaburzoną koncentrację, utrudniony kontakt z otoczeniem, zaburzenia emocjonalne, poprzez to wszystko opóźnienia w nauce. W terapii stosuje się masaże o powierzchni masującej z różną fakturą. Dziecko huśta się w hamaku, korzysta z różnych akcesoriów do ćwiczeń ruchowych, aby pobudzić system nerwowy w kontrolowany sposób. Efekty pracy pomagają rozwijać nowe reakcje i wzbogacają układ nerwowy dziecka, jeśli chodzi o prawidłowe reagowanie na czynniki zewnętrzne.