Walka z otyłością zwierząt – jak dbać o ich wagę?

Dodaj komentarz

Psy i koty, podobnie jak ludzie, potrzebują również odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety. Problem otyłości dotyczy bowiem także naszych domowych zwierząt, a choroby z nią związane są dla nich tak samo groźne, jak dla człowieka. Jak dbać o to, by waga naszego pupila utrzymywała się w normie? Jak przeciwdziałać otyłości domowych zwierząt?

Regularne posiłki i ich jakość

Dieta psa, podobnie jak dieta człowieka, powinna być odpowiednio zbilansowana. Bowiem tylko odpowiednio dobrane i skomponowane posiłki są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na różnego rodzaju witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Z tego powodu niezwykle istotnym aspektem opieki nad zwierzęciem staje się dobór odpowiedniej dla niego karmy. Produkty gorszej jakości na ogół składają się z odpadów, powstałych po uboju zwierząt. Warzywa zostają tutaj wyparte przez produkty zbożowe. Te z kolei dostarczają zwierzęciu sporo węglowodanów, nie zaspokajając przy tym jego potrzeb w zakresie ważnych wartości odżywczych. Zwierzak powinien więc dostawać karmy zdecydowanie lepszej jakości. Warto również zwracać uwagę, by nie zawierały one w swoim składzie dodatku zbóż.

Dieta powinna być również dostosowana do rasy, wielkości i wieku, a także podejmowanej przez zwierzaka aktywności fizycznej. Co ważne, żadne zwierzę domowe nie powinno być karmione resztkami ze stołu. Przyrządzone w ten sposób dania mogą prowadzić do groźnych w skutkach rozstrojów żołądka oraz chorób, do których zalicza się, chociażby nadciśnienie czy otyłość. Dla zwierząt domowych ważny jest nie tylko regularny plan dnia, ale również i stałe godziny posiłków, które wspierają profilaktykę otyłości.

Otyłość u zwierząt domowych – jak ją rozpoznać?

Otyłość wcale nie musi przejawiać się w wyglądzie zewnętrznym zwierzęcia. To istotne stwierdzenie wynika m.in. z faktu, że część z nich posiada obfite owłosienie, które utrudnia realną ocenę sytuacji. Jak sprawdzić, czy zwierzę może mieć problem z nadwagą? Wystarczy podczas zabawy zwrócić uwagę, czy pod skórą wyczuwalne są żebra. Sygnałem alarmowym powinien być również zwisający brzuch oraz nadmiar skóry, uwidaczniający się w okolicy pyska zwierzęcia. Każde wątpliwości, również te związane z wagą naszego pupila, warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?

Otyłość psów czy kotów prowadzi do groźnych chorób, jak np. choroby serca, cukrzyca i artretyzm. Nadmiar kilogramów zmniejsza również chęć do aktywności fizycznej, wesołych zabaw i spacerów. Dlatego też walka z otyłością wśród zwierząt domowych jest niezwykle ważnym zadaniem. W tym celu niezdrowe przekąski warto zastąpić naturalnymi przysmakami, a dietę zamienić na odpowiednio zbilansowaną. Nie zaszkodzi również więcej ruchu na świeżym powietrzu, co może przynieść sporo korzyści nie tylko dla zwierzaka, ale również i dla jego właściciela.

Wpisz komentarz
Nie jesteś zalogowany ( Zarejestruj się )
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.