Skip to main content

Z jakimi objawami udać do chirurga ogólnego?

Dodaj komentarz

Chirurg ogólny to specjalista, obejmujący kompleksowym wsparciem pacjentów, borykających się z różnego rodzaju schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Zajmuje się on planowym leczeniem operacyjnym różnego rodzaju narządów, choć to właśnie do niego należy zgłosić się również z obrażeniami, powstałymi na skutek nieszczęśliwych wypadków. Kiedy warto udać się na konsultację do chirurga ogólnego i jak przebiega taka wizyta?

Objawy przepuklin - wizyta u chirurga ogólnego

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurgia dopiero w XIX wieku została uznana za jedną z gałęzi medycyny. Od tego czasu dziedzina ta rozwija się niezwykle intensywnie, a w jej obręb wchodzi współcześnie wiele różnych podspecjalizacji. Jedną z nich jest chirurgia ogólna. Chirurg ogólny to przede wszystkim specjalista od zabiegów powłoki brzusznej, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym.

Lekarze, związani zawodowo z takimi placówkami, jak np. "Chirurg Gdynia - Specjalista Chirurgii Ogólnej | Derm-Estetyka", wykonują także  mniej inwazyjne zabiegi, przebiegające na ogół w znieczuleniu miejscowym. Jednak do chirurga ogólnego należy również zgłosić się w przypadku nagłych urazów, powstałych wskutek nieszczęśliwych wypadków. Jak widać, kompetencje specjalistów z tej dziedziny są niezwykle szerokie, podobnie jak wiedza i doświadczenie lekarzy, cieszących się największym zaufaniem.

Kiedy udać się na konsultację do chirurga ogólnego?

Chirurg ogólny to specjalista, do którego należy udać się z przewlekłymi zaburzeniami. Taka konsultacja staje się konieczna w przypadku nawracających bólów brzucha, podbrzusza i żołądka. Specjalista z tej dziedziny zajmuje się również leczeniem przepuklin, objawiających się często uwypukleniem, powstającym w okolicy pachwiny, pępka czy blizn pooperacyjnych.

Co ważne, konsultacja chirurgiczna wskazana jest również w przypadku bezobjawowych przepuklin, które także poddawane są leczeniu. Kompetencje chirurga obejmują również m.in. usuwanie hemoroidów i leczenie przetoki odbytu, usuwanie zmian skórnych i tkanki podskórnej, jak np. brodawki, włókniaki i tłuszczaki, wycinanie ostrogi piętowej czy leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

Urazy, choroby, objawy - kiedy udać się do chirurga ogólnego i z czym?

Z jakimi urazami udać się do chirurga ogólnego?

Jak już zostało wspomniane, chirurg ogólny to lekarz, który zajmuje się z reguły planowanymi zabiegami i operacjami, odbywającymi się w znieczuleniu ogólnym. Jednak to właśnie specjalista z tej dziedziny pomaga również w nagłych przypadkach, zajmując się urazami, powstałymi na skutek nieprzewidzianych sytuacji. Chirurg ogólny pomoże więc:

  • w przypadku drobnych urazów i ran, które wymagają założenia szwów,
  • przy opatrywaniu urazów kończyn dolnych i górnych, w tym również złamań,
  • w przypadku konieczności udzielenia nagłej pomocy po wypadku.

Jak nietrudno zauważyć, chirurgia ogólna to bardzo szeroka dziedzina, a opieka specjalisty obejmuje także okres rekonwalescencji, w tym m.in. usuwanie szwów i kontrolę nad prawidłowym przebiegiem procesu gojenia.

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Konsultacja chirurgiczna to pierwszy etap leczenia, poprzedzający ewentualną ingerencję lekarza. Przyjmuje ona na ogół formę rozmowy, w trakcie której specjalista zapoznaje się z historią danej choroby i z wynikami badań, dostarczonymi przez pacjenta. Konsultacja obejmuje też badanie przedmiotowe. W jego trakcie szczególną uwagę zwraca się na miejsce, dotknięte dolegliwościami. Takie działanie bardzo często uzupełniane jest również pogłębioną diagnostyką, w postaci szczegółowych badań, również tych obrazowych. Szeroka diagnostyka wpływa na trafną, a zarazem szybką diagnozę, stanowiącą podstawę sukcesu w procesie leczenia. Dlatego też warto wybrać doświadczonego specjalistę z dużą wiedzą i zaufaniem pacjentów, powierzając w jego ręce swoje zdrowie, a często nawet życie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.