Skip to main content

Czym są stacje TRAFO i jak dobrać ich odpowiedni rodzaj?

Stacjami TRAFO określa się stacje transformatorowe. Są one wykorzystywane w miejscach, gdzie energia elektryczna jest przekazywana do odbiorcy. O tym, jak działają stacje, powinni wiedzieć nie tylko przedsiębiorcy, ale również i osoby, zamieszkujące gospodarstwa domowe. Dlatego też zebraliśmy najistotniejsze informacje, związane z funkcjonowaniem trafostacji.

Budowa i serwis stacji TRAFO - TRE Elektryk

Co to jest stacja TRAFO?

Najprościej rzecz ujmując, stacje TRAFO to inaczej stacje elektromagnetyczne, które są odpowiedzialne zarówno za dystrybucję, jak i rozdział energii elektrycznej. W ich skład wchodzi na ogół transformator, urządzenie pomocnicze, które w znacznej mierze zależy od konstrukcji stacji oraz rozdzielnie napięcia średniego i niskiego, umożliwiające bezpieczne procesy łączenia, przerywania i rozdziału obwodów elektrycznych. Dzięki transformatorowi możliwa staje się natomiast zmiana napięcia z wyższego na niższe i odwrotnie. Dokonuje się to poprzez przeniesienie indukcji pomiędzy obwodami elektrycznymi, przy zachowaniu pierwotnej częstotliwości.

Jakie są rodzaje stacji transformatorowych?

Wyróżnia się 4 typy stacji transformatorowych. Pierwszy z nich to trafostacje słupowe, zaopatrujące w prąd mieszkańców wsi i małych osiedli. Trafostacje wewnętrzne instalowane są we wnętrzach budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych i są dostosowywane do ich wymagań. W trafostacjach kontenerowych znajdują się już wszystkie niezbędne elementy, jak transformator i rozdzielnie, a także instalacje wewnętrzne. Takie trafostacje mogą być obsługiwane zarówno poprzez wewnętrzny, jak i zewnętrzny korytarz obsługi. Ostatni już rodzaj stanowią mobilne stacje TRAFO, które mogą być przemieszczane z miejsca na miejsce, co z kolei wymaga ich wyposażenia w urządzenia elektryczne i inne elementy, ułatwiające ewentualny transport.

Budowa i serwis stacji TRAFO - TRE Elektryk

Gdzie znajdują zastosowanie stacje TRAFO?

Stacje TRAFO znajdują zastosowanie przede wszystkim w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, choć z powodzeniem wykorzystywane są również w sporych rozmiarach zakładach wydobywczych i przemysłowych, na placach budowy, w miejscach obsługi stacji tramwajowych i kolejowych oraz w OZE. Niezależnie od tego, gdzie stacje TRAFO są wykorzystywane, niezbędny jest ich prawidłowy dobór. Ważne jest również sprawdzenie warunków sieci elektroenergetycznej, które w danym miejscu mogą wystąpić w przyszłości.

W jaki sposób dobrać rodzaj stacji TRAFO?

Wybierając jeden z rodzajów stacji transformatorowych, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych elementach. Najważniejszy z nich to warunki sieci elektroenergetycznej w miejscu, gdzie ma powstać stacja. Sprowadzają się one przede wszystkim do określenia biernej i czynnej mocy oraz na przewidzeniu przyszłych obciążeń. Nie bez znaczenia będzie również liczba potencjalnych odbiorców oraz ryzyko wystąpienia zwarcia. Dopiero ustalenie takich zmiennych pozwoli na dokładne określenie liczby transformatorów, niezbędnych do prawidłowego działania stacji oraz innych komponentów, koniecznych przy jej powstawaniu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Deski elewacyjne to mój konik - uwielbiam o nich czytać! Proszę o więcej ...
Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 4 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...