Skip to main content

Rodzaje desek elewacyjnych - Poradnik

Drewno przez wieki było jednym z najpowszechniej używanych materiałów budowlanych. Dzisiaj na rynku, dostępnych jest wiele innych surowców, jednak wykonane z tego tworzywa elementy wykończeniowe stają się ponownie modne — przykładem mogą być coraz częściej stosowane deski elewacyjne.

Jak dobierać deski elewacyjne: kompletny przewodnik dla kupujących

Deska elewacyjna — co to takiego?

Deska elewacyjna jest elementem wykończeniowym, mocowanym do zewnętrznych ścian budynku, wykonanym z drewna lub przypominającego ten surowiec materiału. Obecnie można kupić różne typy tych produktów — przykładowo na stronie jednego z wiodących sklepów z drewnem dostępne rodzaje desek elewacyjnych obejmują: deski płaskie, półbale oraz modele typu warkocz. Cechą charakterystyczną każdego z tych wyrobów jest wysoka estetyka wykonania.

Trzeba bowiem jasno powiedzieć, że deski elewacyjne montowane są przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Mogą one przy tym pokrywać zarówno całą fasadę, jak i tylko niektóre fragmenty jej powierzchni (np. przestrzeń pomiędzy oknami).

Jak wybrać odpowiednią deskę elewacyjną?

W procesie wyboru desek elewacyjnych warto uwzględnić przede wszystkim jakość. Jak podają autorzy poradnika Drewniane elewacje domów – dlaczego warto w nie zainwestować? Jakie drewno wybrać?", tylko najwyższej klasy naturalny surowiec zapewni nam zarówno estetykę, jak i odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Drewno, które ma być wykorzystane jako okładzina elewacji, nie może mieć na przykład więcej niż 15% wilgotności, powinno też zostać w odpowiedni sposób przygotowane do położenia.

Najczęściej jest więc ono suszone komorowo, a następnie poddawane fachowej obróbce w wyspecjalizowanym zakładzie. Efektem tych działań jest wysokiej klasy wyrób gotowy, który gwarantuje piękny wygląd domostwa, a przy tym nie odkształca się pod wpływem czynników atmosferycznych.

Deski elewacyjne - jak wybrać najlepsze dla twojego domu?

Deski elewacyjne — jakie drewno wybrać?

Ważną kwestią jest też wybór odpowiedniego drewna. W artykuleDeski elewacyjne — jakie wybrać na elewację budynku? Poradnikmożemy przeczytać, że najczęściej stosowanym gatunkiem jest rodzimy świerk. Wynika to z wysokiej estetyki wykonanych z niego wyrobów, stosunkowo niskiej ceny oraz łatwości obróbki tego surowca (pozwala ona na uzyskanie ciekawych kształtów gotowych produktów).

Wiele osób decyduje się również na deski elewacyjne wykonane ze świerka skandynawskiego. Drewno to cechuje się podobną estetyką, jego słoje są jednak — ze względu na specyficzne warunki pogodowe, panujące w krajach, w których rośnie — gęściej ułożone. Dzięki temu wykonane z tego surowca wyroby charakteryzują się wyższą wytrzymałością.

Deski elewacyjne z drewna czy kompozytu — co wybrać?

Oprócz desek elewacyjnych z wysokiej jakości naturalnego drewna, na rynku dostępne są również podobne produkty, wykonane z kompozytu. Surowiec ten to nic innego jak połączenie mączki drzewnej z tworzywem sztucznym.

Wytworzone z niego wyroby są z reguły nieco trwalsze od klasycznych desek elewacyjnych z litego drewna, jednak fakt, że do ich produkcji użyto materiałów syntetycznych, jest niestety widoczny na pierwszy rzut oka. Warto też podkreślić, że wyroby tradycyjne, jeżeli tylko zostaną fachowo zaimpregnowane, nie ustępują trwałością deskom kompozytowym, a wykonane z nich elewacje zawsze zachwycają naturalnym pięknem.

Źródło : https://www.koragil.pl/deski-elewacyjne-jakie-wybrac-na-elewacje-budynku-poradnik/
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Irek · 22 dni temu
    Świetny artykuł! Deski elewacyjne to mój konik - uwielbiam o nich czytać! Proszę o więcej takich wpisów! 

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Deski elewacyjne to mój konik - uwielbiam o nich czytać! Proszę o więcej ...
Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 4 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...