Skip to main content

8 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu strony internetowej

Internet jest dla wielu firm idealnym miejscem do promowania produktów i usług. Aby było to jednak możliwe - konieczne jest posiadanie odpowiedniej strony internetowej. Niestety, w dalszym ciągu zdarza się, że witryna taka nie jest projektowana w sposób przyjazny użytkowników. Jakie błędy w tym zakresie popełniane są najczęściej? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Projektowanie stron internetowych - Agnieszka Jamróg

Co skłoni użytkownika do szybkiego opuszczenia strony?

Dwa typowe błędy, często popełniane przy projektowaniu stron internetowych, dotyczą niskiej jakości grafiki i treści. Pierwszym z nich jest nieodpowiednie zastosowanie banerów oraz sliderów. Zdarza się, że nie są one spójne z ogólnym wyglądem witryny lub nie mają jasno określonego celu i przekazu, istotnego dla osób, które ją odwiedzają. Może to zniechęcać użytkownika do zapoznania się z innymi informacjami lub do pozostania na stronie. Drugi błąd dotyczy samej treści. Jej niska jakość, nieodpowiednie formatowanie lub błędy merytoryczne - wszystko to może skłonić odwiedzających do szybkiego porzucenia lektury. Warto więc zadbać, by informacje, umieszczane na stronie, miały wysoką wartość dla odwiedzających i były napisane zrozumiałym dla nich językiem.

Jakie błędy w komunikacji z użytkownikiem popełniają najczęściej właściciele stron www?

Trzeci z omawianych błędów również związany jest z wyglądem witryny i wygodą korzystania z niej, a dotyczy nachalnych komunikatów i pop-upów. Ich duża ilość zniechęca do kolejnych odwiedzin na stronie, szczególnie wówczas, gdy utrudni już na wstępie zapoznanie się z interesującą użytkownika treścią. Należy więc zachować umiar w tej kwestii. Specjaliści, tacy jak Agnieszka Jamróg - agnieszkajamrog.pl, uznają za rozsądny poziom nie więcej niż jeden pop-up na stronie. Błędem jest też jednak brak wezwań do działania - celem witryny jest bowiem skłonienie klienta do określonego zachowania. Pominięcie jasnego przekazu, który by do tego zachęcał, jest więc poważnym niedopatrzeniem.

Jakie błędy techniczne popełniane są często przy projektowaniu stron internetowych?

Wśród błędów czysto technicznych, popełnianych przez projektantów stron www, należy wymienić przede wszystkim niedostosowanie witryn do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. Kolejnym, szóstym z kolei, częstym problemem jest nieodpowiedni layout. Brak konsekwencji w jego wykonaniu może wywołać wrażenie, że na stronie panuje chaos. Mankamentem witryny bywa też brak określonego celu na stronie głównej oraz ogólnej przejrzystości całego serwisu. Problemy w nawigacji mogą przełożyć się na niską satysfakcję użytkownika, to natomiast - na problemy z realizacją celów biznesowych, jakie witryna ma spełnić. Każda strona www musi bowiem przede wszystkim informować o firmie i jej ofercie. Możliwość łatwego dotarcia do wiedzy na ten temat ma więc kluczowe znaczenie dla realizacji tych założeń.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Deski elewacyjne to mój konik - uwielbiam o nich czytać! Proszę o więcej ...
Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...
Świetny artykuł! Jestem mega szczęśliwa, że na niego wpadłam, bo jestem odpowiedzialna za zorganizowanie konferencji ...
Mikołaj 4 miesięcy temu Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?
Dobrze, że są takie alternatywy dla młodych ludzi, walczących z kompleksami. Kiedyś słyszało się tylko ...
Zgadzam się z tym, że warto być przygotowanym w każdej chwili na ewentualną awarię i ...