Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Pierwsze spotkanie z psychologiem to zazwyczaj ogromny stres dla osoby, która postanowiła skorzystać z tej formy pomocy. Nie wiemy, co czeka nas za drzwiami gabinetu, dlatego często wymyślamy przeróżne wymówki, by przełożyć lub odwołać wizytę. Jednak, czy jest się czego obawiać? Jak wygląda takie spotkanie i jak przygotować się do niego, by było dla nas komfortowe i przyniosło same korzyści?

Czego możemy spodziewać się po pierwszym spotkaniu z psychologiem?
Pierwszą wizytę u psychologa nazywamy konsultacją psychologiczną. Jest to spotkanie, które ma na celu zebranie wstępnych informacji na temat klienta, czyli wywiadu diagnostycznego. Na jego podstawie psycholog jest w stanie postawić diagnozę i przygotować plan wizyt. Konsultacja taka zazwyczaj trwa jedno spotkanie, jednak może przedłużyć się nawet do trzech. Trwa ono od 45 do 50 minut.
W trakcie pierwszego spotkania psycholog może zlecić również wykonanie dodatkowych badań, takich jak poziom hormonów tarczycy lub konsultacja neurologiczna. Mogą być one konieczne do dokładniejszego ustalenia problemu klienta. Efektem spotkania u specjalisty takiego jak np. Beata Gołębiowska - Psychoterapeuta, Psycholog Bydgoszcz będzie pełna diagnoza psychologiczna, która pomoże ustalić jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje dany klient. Może to być zarówno wsparcie psychologiczne, jak i psychoterapia lub terapia grupowa.
O co może zapytać psycholog?
Jedną z głównych obaw osób, które chcą poddać się terapii psychologicznej jest strach przed pytaniami, jakie będzie zadawał specjalista w trakcie pierwszego spotkania. Powinniśmy, jednak wyzbyć się tego uczucia, ponieważ wszystkie te pytania mają na celu rozwiązanie naszego problemu i pomoc nam w zrozumieniu, tego, co dzieje się w naszej psychice.
W trakcie pierwszej wizyty psycholog na pewno zapyta nas, z jakim problemem się zmagamy i jakie okoliczności jemu towarzyszą. Zapyta również, jakie objawy fizyczne oraz emocjonalne odczuwamy od czasu zauważenia tych trudności. Z tego powodu, przed pierwszą wizytą warto jest zatrzymać się i zastanowić, co tak dokładnie czujemy i z jakimi objawami się zmagamy. W ten sposób będzie nam łatwiej odpowiedzieć na pytania stawiane przez psychologa.
O czym jeszcze warto wspomnieć psychologowi?
Rozmowa z psychologiem w trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej będzie wymagać również opowiedzenia o aktualnej i przeszłej sytuacji życiowej. Psycholog może zadawać nam pytania na temat naszych więzi rodzinnych, relacji z innymi w różnych kręgach społecznych. Często niezbędne jest również opowiedzenie o swoim dzieciństwie.
Dla psychologa równie istotna będzie także wiedza na temat niepokojących nas myśli i zamiarów. Ważne jest to, by w takich sytuacjach zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą i nigdy nie zatajać przed psychologiem swojego realnego stanu zdrowia. W końcu wszystkie te pytania mają na celu wybranie jak najlepszej ścieżki postępowania w trakcie naszej terapii.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Rodzaje pokoi hotelowych — który wybrać?
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zabytkowe dworki na Lubelszczyźnie — top 5 miejsc
-
Co zobaczyć w południowej Polsce?
-
Jakie są polecane sale na różne okazje w okolicach Lublina?
-
Kiedy skorzystać z usług wsparcia drogowego?
-
Rodzaje pokoi hotelowych — który wybrać?
Najnowsze komentarze:




