Skip to main content

Rozmowa z seniorem — jak zacząć temat o domu opieki dla osób starszych?

Podjęcie decyzji o przeprowadzce do domu opieki nie jest nigdy łatwe. Wiele osób ma problem nawet z samym poruszeniem tego tematu w rozmowie z bliskimi. Jak przekonać seniora do takiej zmiany?

Dlaczego warto umieścić bliską, schorowaną osobę w domu seniora?

Czy warto umieścić bliską nam osobę w domu opieki?

Myśl o umieszczeniu starszej osoby w domu seniora często pojawia się w głowach członków rodziny dopiero wówczas, gdy osobista opieka nad nią staje się trudna lub wręcz niemożliwa. Rezultaty takiego podejścia bywają opłakane: do ośrodków opiekuńczych trafiają pacjenci w ciężkim stanie — z odleżynami, odwodnieniem lub problemami zdrowotnymi, spowodowanymi błędnie dobranymi lekami. Na szczęście obecnie coraz częściej pobyt w nowoczesnej placówce, takiej jak prywatny dom opieki Holi-Care w okolicach Krakowa, traktowany jest po prostu jako alternatywa wobec samodzielnego sprawowania opieki nad seniorem, a niekiedy nawet — jako sposób na poprawę jakości jego życia.

Dlaczego starsze osoby mogą nie chcieć przeprowadzki do domu opieki?

Na temat domów seniora pokutują liczne stereotypy. Większość z nich nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, jednak ich wpływ na negatywne nastawienie osób starszych do takich placówek jest niezaprzeczalny. Na dodatek seniorzy, którzy przyzwyczaili się do samodzielnego zamieszkiwania, często nie chcą rezygnować z niezależności. Jak jednak można przeczytać w artykule https://holi-care.pl/kiedy-zdecydowac-sie-na-dom-opieki/, bywają sytuacje, w których zapewnienie im profesjonalnej opieki w ramach jednego z takich ośrodków, może okazać się niezbędne. Na dodatek decyzja musi być czasem podjęta szybko — zwłoka często stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia starszej osoby.

 Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Przeprowadzka do domu opieki — jak przekonać do niej seniora?

Co jednak zrobić, gdy nasz bliski nie chce przeprowadzki, a my sami nie jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwej opieki? Najważniejsza jest uczciwa i szczera rozmowa. W jej trakcie warto przypomnieć osobie starszej sytuacje, jakie miały miejsce w przeszłości i były skutkiem braku możliwości roztoczenia przez nas całodobowej opieki nad nią. Trzeba również zapytać o obawy oraz wątpliwości i postarać się je rozwiać. Dobrym sposobem na to może być wizyta w wybranej placówce i zapoznanie naszego bliskiego z zasadami jej funkcjonowania oraz warunkami bytowymi — bardzo często opór wynika ze wspomnianych wcześniej negatywnych stereotypów.

Prywatny czy państwowy dom seniora — co wybrać?

Ważną kwestią jest wybór pomiędzy prywatną a państwową placówką opiekuńczą dla osób starszych. W przypadku tej drugiej opcji można liczyć na sfinansowanie części kosztów pobytu z budżetu miasta lub gminy (jeżeli sam dochód seniora okaże się niewystarczający). Wadą takiego rozwiązania jest natomiast długi czas oczekiwania na wolne miejsce. Korzystanie z usług prywatnej placówki to rozwiązanie nieco droższe, jednak wyższa cena jest zwykle powiązana z obecnością liczniejszego i bardziej kompetentnego personelu oraz lepszymi warunkami bytowymi na terenie ośrodka.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny wpis, właśnie czegoś takiego potrzebowałam! Moja mama chce się przeprowadzić i szukałam jej sprawdzonej ...
U mnie od zawsze królują drzwi z aluminium. Mają doskonałą akustykę i super się prezentują. ...
Po przeczytaniu tego artykułu jestem zdecydowany na montaż pompy ciepła w moim domu. Korzyści są ...
Świetny artykuł! Deski elewacyjne to mój konik - uwielbiam o nich czytać! Proszę o więcej ...
Super się składa, bo mieszkam akurat ulicę dalej od miejsca, które polecacie 😄 Nigdy nie zamawiałam sushi ...