Przejdź do głównej treści

Rozmowa z seniorem — jak zacząć temat o domu opieki dla osób starszych?

Podjęcie decyzji o przeprowadzce do domu opieki nie jest nigdy łatwe. Wiele osób ma problem nawet z samym poruszeniem tego tematu w rozmowie z bliskimi. Jak przekonać seniora do takiej zmiany?

Dlaczego warto umieścić bliską, schorowaną osobę w domu seniora?

Czy warto umieścić bliską nam osobę w domu opieki?

Myśl o umieszczeniu starszej osoby w domu seniora często pojawia się w głowach członków rodziny dopiero wówczas, gdy osobista opieka nad nią staje się trudna lub wręcz niemożliwa. Rezultaty takiego podejścia bywają opłakane: do ośrodków opiekuńczych trafiają pacjenci w ciężkim stanie — z odleżynami, odwodnieniem lub problemami zdrowotnymi, spowodowanymi błędnie dobranymi lekami. Na szczęście obecnie coraz częściej pobyt w nowoczesnej placówce, takiej jak prywatny dom opieki Holi-Care w okolicach Krakowa, traktowany jest po prostu jako alternatywa wobec samodzielnego sprawowania opieki nad seniorem, a niekiedy nawet — jako sposób na poprawę jakości jego życia.

Dlaczego starsze osoby mogą nie chcieć przeprowadzki do domu opieki?

Na temat domów seniora pokutują liczne stereotypy. Większość z nich nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, jednak ich wpływ na negatywne nastawienie osób starszych do takich placówek jest niezaprzeczalny. Na dodatek seniorzy, którzy przyzwyczaili się do samodzielnego zamieszkiwania, często nie chcą rezygnować z niezależności. Jak jednak można przeczytać w artykule https://holi-care.pl/kiedy-zdecydowac-sie-na-dom-opieki/, bywają sytuacje, w których zapewnienie im profesjonalnej opieki w ramach jednego z takich ośrodków, może okazać się niezbędne. Na dodatek decyzja musi być czasem podjęta szybko — zwłoka często stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia starszej osoby.

 Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Przeprowadzka do domu opieki — jak przekonać do niej seniora?

Co jednak zrobić, gdy nasz bliski nie chce przeprowadzki, a my sami nie jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwej opieki? Najważniejsza jest uczciwa i szczera rozmowa. W jej trakcie warto przypomnieć osobie starszej sytuacje, jakie miały miejsce w przeszłości i były skutkiem braku możliwości roztoczenia przez nas całodobowej opieki nad nią. Trzeba również zapytać o obawy oraz wątpliwości i postarać się je rozwiać. Dobrym sposobem na to może być wizyta w wybranej placówce i zapoznanie naszego bliskiego z zasadami jej funkcjonowania oraz warunkami bytowymi — bardzo często opór wynika ze wspomnianych wcześniej negatywnych stereotypów.

Prywatny czy państwowy dom seniora — co wybrać?

Ważną kwestią jest wybór pomiędzy prywatną a państwową placówką opiekuńczą dla osób starszych. W przypadku tej drugiej opcji można liczyć na sfinansowanie części kosztów pobytu z budżetu miasta lub gminy (jeżeli sam dochód seniora okaże się niewystarczający). Wadą takiego rozwiązania jest natomiast długi czas oczekiwania na wolne miejsce. Korzystanie z usług prywatnej placówki to rozwiązanie nieco droższe, jednak wyższa cena jest zwykle powiązana z obecnością liczniejszego i bardziej kompetentnego personelu oraz lepszymi warunkami bytowymi na terenie ośrodka.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Staszek 1 miesięcy temu Sprzedaż auta do skupu?
Sprzedałem kiedyś auto do skupu i faktycznie było szybciej niż się spodziewałem. Fajnie, że ktoś ...
Damian 2 miesięcy temu Jak wygląda mycie okien w biurowcach?
Alpinistyczne mycie okien to jest totalny gamechanger! Nie wyobrażam sobie na własną rękę myć okien ...
Bardzo ważny temat! Często zapominamy, jak duży wpływ na zdrowie naszych pupili ma ich waga. ...
MarCin 5 miesięcy temu Sprzedaż auta do skupu?
Ciekawy artykuł, który rozwiał moje wątpliwości co do sprzedaży auta do skupu. Konkretne porady i ...
Zawsze stresowałam się organizacją konferencji, ale ten artykuł naprawdę mi pomógł. Teraz wiem, jak to ...